Μια... νίκη μακριά από τους ημιτελικούς της Δύσης οι Μάβερικς! H παρέα του "εξωγήινου" Λούκα Ντόντσιτς με break στο... break "διέλυσε" τους Κλίπερς μέσα στο Λ.Α με 123-93 στο Game 5 και πήρε προβάδισμα με 3-2, σε μια σειρά που έχει συναρπάσει όλους τους φίλους του NBA στα playoffs. Στο Ντάλας μεταφέρεται η σειρά, εκεί που είτε οι Μάβερικς θα "καθαρίσουν" είτε οι Κλίπερς θα... απαντήσουν και θα κριθούν όλα στο Λος Άντζελες!

Ντόντσιτς για... φίλημα και 3-2 οι Μάβερικς τους Κλίπερς για τα playoffs του NBA

Οι Μάβερικς χρειάστηκε να πατήσουν λίγο... γκάζι μετά την δεύτερη περίοδο για να πάρουν ισοπεδωτική νίκη με 123-93 και να κάνουν το 3-2 κόντρα στους Κλίπερς που εμφανίστηκαν μόνο στην πρώτη περίοδο στο Game 5 και στη συνέχεια παραδόθηκαν στις... ορέξεις των φιλοξενούμενων που έκαναν ο,τι ήθελαν τη ρακέτα τους, έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων ( 46-56) την τρίτη περίοδο με διαφορά 20 πόντων (69-89) και έφυγαν θριαμβευτές με διαφορά 30 πόντων.

Los Angeles Clippers vs Dallas Mavericks Game 5 Full Highlights | 2024 WCR1 | FreeDawkins

"Όργια" από τον Λούκα Ντόντσιτς που σε μια ακόμη... παράσταση του ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με double-double, 35 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ δίνοντας ξανά λίγη από τη.. λάμψη του στο παρκέ. Καλή εμφάνιση και από τον Ίρβινγκ που πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ ο Κλέμπερ σημείωσε 15 πόντους, ο Χάρντι 14 και ο Λάιβλι σταμάτησε στους 12 πόντους και τα 7 ριμπάουντ.

Luka Doncic TAKES OVER In Game 5! 🔥 | May 1, 2024

Για τους Κλίπερς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Λέοναρντ, ξεχώρισε ο Πολ Τζορτζ με double-double, 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, 15 πόντους πρόσθεσε ο Ζούμπατς, ενώ ο Πάουελ σημείωσε 14 πόντους. Σε κακή βραδιά ο Χάρντεν με 2/12 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 46-56, 69-89, 93-123

ΚΛΙΠΕΡΣ: Τζορτζ 15 (4/13 σουτ, 2/6 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Ζούμπατς 15, Χάρντεν 7 (2/12 σουτ, 1/7 τρίποντα), Μαν 11 (1), Κόφι 3 (1), Τάκερ 3 (1), Τάις 3 (1), Πλάμλι 3, Γουέστμπρουκ 6 (2/11 σουτ), Χάιλαντ 11 (1), Μπόστον 2, Πάουελ 14 (1/6 τρίποντα), Μπράουν

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Ουάσινγκτον 2, Τζόουνς 12 (2), Γκάφορντ 8, Ίρβινγκ 14 (1/7 τρίποντα), Ντόντσιτς 35 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κλέμπερ 15 (5/7 τρίποντα), Πάουελ, Λάιβλι 12, Γκριν 4 (1), Έξουμ 5, Λόσον 3 (1), Χάρντι 14 (2)