Το πρόγραμμα των αθλητικών μεταδόσεων μπορεί να μην έχει πολλές αναμετρήσεις αλλά υπάρχουν αγώνες που κεντρίζουν το ενδιαφέρον του κοινού σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά της Basket League ενώ Λιντς και Νόριτς παλεύουν για την πρόκριση στον τελικό ανόδου της Championship.

Για το 1-0 στα Playoffs της Basket League ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ για τα Playoffs της Basket League με στόχο να κάνει το 1-0 και να πάρει το προβάδισμα στη σειρά. Οι "πράσινοι" αφού προκρίθηκαν στο Final Four της Euroleague κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικράτησαν στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Άρη στο "Αλεξάνδρειο Μέλαθρο".

Από τη πλευρά του, ο "Δικέφαλος του Βορρά" κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή στα Playoffs του πρωταθλήματος μετά τη νίκη κόντρα στο Μαρούσι, με την μεταγραφή του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ να δίνει άλλον αέρα στους "Θεσσαλονικείς, καθώς ο πρώην παίκτης του NBA κάνει απίστευτα πράγματα στο γήπεδο.

Για την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Νίκολας Τζάρι στα προημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε πολύ εύκολα του Άλεξ Ντε Μινόρ με 2-0 σετ στους "16" και έχει την ευκαιρία να φτάσει ακόμη ψηλότερα, γνωρίζοντας πως έχουν μείνει εκτός συνέχειας οι Νόβακ Τζόκοβιτς και Ραφαέλ Ναδάλ

Ο Χιλιανός αντίπαλος του και Νο24 της παγκόσμιας κατάταξης της ATP, απέκλεισε τον Μίλερ με 2-0 σετ κσι προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης. Oι δύο τους βρέθηκαν για τελευταία φορά αντίπαλοι στην Κίνα με τον Τζάρι να  κερδίζει τον Τσιτσιπά με 2-0 σετ.