Στην κορυφή, έστω για λίγο, πέρασε ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του στη Λεωφόρο επί του Παναθηναϊκού, 3-2, για τη 2η αγωνιστική των playoffs στη Super League. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έχει πάρει τον... αλγόριθμο του Φατίχ Τερίμ, αφού με την εξαίρεση του πρώτου ημιτελικού Κυπέλλου στην Τούμπα και μετά το δραματικό δεύτερο παιχνίδι στη Λεωφόρο, που μπορεί οι "πράσινοι" να προκρίθηκαν στα πέναλτι αλλά ηττήθηκαν, ο "δικέφαλος του Βορρά" πέρασε από την Αθήνα, έφτασε τους 63 βαθμούς και τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει το ΑΕΚ-Ολυμπιακός (31/3-20:30), θα είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Το στοιχείο της έκπληξης

Ο Γιάννης ήταν εκεί για να προϋπαντήσει την αποστολή του ΠΑΟΚ πριν μπουν στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και η γενική αίσθηση είναι ότι με την υποστήριξη του πιτσιρικά ελάχιστα γίνεται να πάνε στραβά για το "δικέφαλο του Βορρά". Ο Ραζβάν Λουτσέσκου, που δεν είχε τον πολύτιμο Ραχμάν Μπάμπα και τον Γιάννη Μιχαηλίδη στη διάθεσή του, έβαλε τον Κωνσταντίο Κουλιεράκη δεξιό στόπερ στο δεύτερο ημίχρονο, όταν αντικατέστησε τον Τόμας Κετζιόρα με τον Ιβάν Νάσμπεργκ, ενώ ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και τους Ράφα Σοάρες και Στέφαν Σβαμπ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0813tme8ygx)

Από τη μεριά του, ο Φατίμ Τερίμ ξεκίνησε με δύο επιθετικούς, τον Φώτη Ιωαννίδη και τον Άντρας Σπόραρ. Ο Τούρκος πρέπει να ένιωσε δικαιωμένος για την επιλογή του, τουλάχιστον σχηματικά, μόλις στο 2', αλλά για όλους τους λανθασμένους λόγους.

Όλα άρχισαν από το πείσμα του Μπράντον Τόμας, που έδειξε να χάνει την μπάλα από τον Μλαντέβιτς, σηκώθηκε όμως και φτάνοντας κοντά στην εξωτερική γραμμή έκανε ένα πονηρό γύρισμα μέσα στην περιοχή, όπου ο επερχόμενος Κιρίλ Ντεσπόντοφ με δεξί πλασέ με εξωτερικό φάλτσο έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0816ts9ud3l)

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ: Η λύσσα του Μπερνάρ και το... Τσάβι του Μεϊτέ

Ο Παναθηναϊκός υποχρεούτο να απαντήσει, όχι όμως πριν η άμυνά του, σε περίπτωση build up στο 17', τον εκθέσει μερικώς και τον Ντραγκόφσκι να κάνει σημαντική επέμβαση στο βολέ του Μπράντον.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d081kmkp5si1)

Ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε ένα λεπτό αργότερα την κεφαλιά του Κετζιόρα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ και οι "πράσινοι", στο 13', είχαν μια χλιαρή ευκαιρία με σουτ του Μλαντένοβιτς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d081q02pwh4x)
Ο Παναθηναϊκός, όμως, αντέδρασε και στο 29' αναπτύχθηκε θαυμάσια, με τον Μπερνάρ να σκοράρει με έξυπνο σουτ. Αμέσως μετά, στο 31', κέρδισε φάουλ στη γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά αυτό δεν πήγε καλά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d081z6fgbi0x)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d081z6f2dfy9)

Το μομέντουμ έμοιαζε να αλλάζει, αλλά ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ψύχραιμος. Ο Μεϊτέ έκανε ένα... Τσάβι (Θου Κύριε) στον Άνταμ Τσέριν στο αμυντικό μισό του ΠΑΟΚ υποδεχόμενος με πλάτη την μπάλα, την κουβάλησε για 20 μέτρα και έκανε πάσα-νυστέρι στον Μουργκ, που γύρισε στο δεύτερο δοκάρι για να σκοράρει ο Μπράντον με προβολή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0823ssz8ydt)

Λίγο πριν βγει το ημίχρονο, ο Σπόραρ συγκρούστηκε με τον Κετζιόρα και τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d082dqk8o949)

Τρομερός ο Κοτάρσκι, "χτύπησε" με πέναλτι

Ο Λουτσέσκου μίλησε με τα καλύτερα λόγια προσφάτως στην Ιταλία για τον Ντομινίκ Κοτάρσκι και στη Λεωφόρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο 22χρονος τερματοφύλακας του έδειξε ότι τα μυαλά του είναι μέσα στο κεφάλι του. Στο 68' απέκρουσε κεφαλιά του Τιν Γέντβαϊ σχεδόν εξ επαφής και ο Κουλιεράκης, στη δεύτερη προσπάθεια του Κροάτη, έπεσε στα πόδια του και προκάλεσε σωτήρια κόντρα, ενώ στο 81' μπλόκαρε εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ στο 83' έβγαλε και σουτ του Μπακασέτα. Ο Ιωαννίδης είχε τη δική του ευκαιρία στο 52', με το πλασέ του να περνάει λίγο άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d082p98esxb5)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d082tv03g3fl)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d082xgwdlmeh)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d08339326syh)

Στο 85' ο Ντραγκόφσκι, που έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε προβολή του Μπράντον στο 49', απέκρουσε σουτ του Σαμάτα και μπλόκαρε, σε δεύτερη κατοχή, προσπάθεια του Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d083fcssl2eh)

Το ίδιο έκανε και στο 89', σε τετ α τετ με τον Μπουάνα Σαμάτα, όμως ο Παλάσιος έκανε χέρι στη γραμμή, στη δεύτερη πρσπάθεια του Τανζανού και αποβλήθηκε. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Σβαμπ, ο οποίος έκανε το 3-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d083leuq8ncx)

Ο Μπερνάρ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, στις καθυστερήσεις, με το γκολ του στο 90+3' ύστερα από την πρώτη ασίστ του Αλεξάντερ Γερεμέγεφ στο φετινό πρωτάθλημα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d083olsx3rqp)

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, με τον Παναθηναϊκό να έχει 9 τελικές στην εστία σε σύνολο 16 και τον ΠΑΟΚ 10 σε σύνολο 13. Οι "ασπρόμαυροι" νίκησαν έχοντας 33% στην κατοχή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d0840okisskx)

Παναθηναϊκός (Φ. Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (46' Πέρεθ), Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς (46' Χουάνκαρ), Κώτσιρας, Τσέριν (79' Γερεμέγεφ), Μπερνάρ, Ιωαννίδης, Μπακασέτας, Σπόραρ (46' Παλάσιος).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (77' Βιεϊρίνια), Κετζιόρα (46' Νάσμπεργκ), Κουλιεράκης, Ράφα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (61' Ζίβκοβιτς), Μουργκ (61' Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (72' Σαμάτα).