Μίκης Θεοδωράκης: Έξι μήνες από τον θάνατο του σπουδαίου Έλληνα μουσικοσυνθέτη - Στα Χανιά το πολιτικό μνημόσυνο
Αύριο στις 7 το απόγευμα στο θέατρο « Μίκης Θεοδωράκης», στο παλιό λιμάνι Χανίων
![theodorakis_1](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/png/files/2021-09-02/%CE%A3%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%82_%CF%84%CE%B9%CF%84%CE%BB%CE%BF_-_2021-09-02T134459_125.png)
Πολιτικό μνημόσυνο για τους έξι μήνες από τον θάνατο του Μίκη Θεοδωράκη οργανώνουν την Τετάρτη 2 Μαρτίου, η Περιφέρεια Κρήτης, ο Δήμος Χανίων και ο Παγκρήτιος Σύλλογος Φίλων Μίκη Θεοδωράκη.
Το πολιτικό μνημόσυνο θα τελεστεί στις 7 το απόγευμα στο θέατρο « Μίκης Θεοδωράκης», στο παλιό λιμάνι Χανίων, με κεντρικό ομιλητή τον Γιώργο Αγοραστάκη, πρόεδρο του Παγκρήτιου Συλλόγου Φίλων Μίκη Θεοδωράκη. Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων Νίκος Καλογερής και ο δήμαρχος Παναγιώτης Σημανδηράκης.
Η τελετή, κατά την οποία θα τηρηθούν τα ισχύοντα πρωτόκολλα κατά της διασποράς του Covid-19, θα κλείσει με μουσικό αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη, ενω στούς παρευρισκομένους θα διατεθεί από την Περιφέρεια Κρήτης – Π.Ε. Χανίων το βιβλίο του Γιώργου Αγοραστάκη «Το πνεύμα της Επανάστασης του ’21 και ο Μίκης Θεοδωράκης» των Εκδόσεων «Πυξίδα της Πόλης».
Το πολιτικό μνημόσυνο θα τελεστεί στις 7 το απόγευμα στο θέατρο « Μίκης Θεοδωράκης», στο παλιό λιμάνι Χανίων, με κεντρικό ομιλητή τον Γιώργο Αγοραστάκη, πρόεδρο του Παγκρήτιου Συλλόγου Φίλων Μίκη Θεοδωράκη. Χαιρετισμό θα απευθύνουν ο αντιπεριφερειάρχης Χανίων Νίκος Καλογερής και ο δήμαρχος Παναγιώτης Σημανδηράκης.
Η τελετή, κατά την οποία θα τηρηθούν τα ισχύοντα πρωτόκολλα κατά της διασποράς του Covid-19, θα κλείσει με μουσικό αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη, ενω στούς παρευρισκομένους θα διατεθεί από την Περιφέρεια Κρήτης – Π.Ε. Χανίων το βιβλίο του Γιώργου Αγοραστάκη «Το πνεύμα της Επανάστασης του ’21 και ο Μίκης Θεοδωράκης» των Εκδόσεων «Πυξίδα της Πόλης».