Νοσοκομείο Μυτιλήνης: Στάση εργασίας την Τετάρτη για τη στελέχωση του τμήματος επειγόντων
Ένωση Ιατρών ΕΣΥ Λέσβου
Και συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο προαύλιο του ιδρύματος
![3434](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/2024-06-17/3434.jpg)
Στάση εργασίας από τις 12 το μεσημέρι έως τη λήξη του πρωινού ωραρίου, καθώς και συγκέντρωση διαμαρτυρίας στις 12 το μεσημέρι στο προαύλιο του νοσοκομείου Μυτιλήνης, έχει προκηρύξει για μεθαύριο η Ένωση Ιατρών ΕΣΥ Λέσβου, με την κάλυψη της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδας (ΟΕΝΓΕ).
Στην σχετική απεργιακή ανακοίνωσή της, η Ένωση Ιατρών ΕΣΥ Λέσβου αναφέρει, μεταξύ άλλων,:
“Το Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών ως το πιο νευραλγικό σημείο περίθαλψης στο νησί δέχεται όλη την πίεση ενός συστήματος Υγείας το οποίο οι κυβερνητικές πολιτικές έχουν ως στόχο να διαλύσουν - ιδιωτικοποιήσουν. Στο ΤΕΠ μεταξύ άλλων αντανακλάται και η αδυναμία των κατακρεουργημένων Κέντρων Υγείας να ανταπεξέλθουν στο μέτρο των περιστατικών που τους αναλογεί λόγω απαξίωσης των δομών Πρωτοβάθμιας περίθαλψης.
Η διοίκηση του νοσοκομείου και η ΥΠΕ οφείλουν άμεσα να στελεχώσουν περαιτέρω με μαζικές προσλήψεις ειδικευμένων και ειδικευόμενων γιατρών το ΤΕΠ αλλά και όλα τα υπόλοιπα τμήματα-ειδικότητες του νοσοκομείου και να εξασφαλίσουν ασφαλείς και αξιοπρεπείς συνθήκες εφημέρευσης!”.