Τα σχολείακαι οι δρόμοι της Αντιμάχειας έχουν γεμίσει κόσμο, ενώ έχουν ανοίξει και γήπεδακαι φιλοξενούν κόσμο.
Δείτε φωτογραφίες:
Ο δήμος, φορείς και επιχειρηματίες του νησιού έχουν στείλει τρόφιμα και νερά, ενώ παρόντες είναι και στελέχη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης για την παροχή κάθε βοήθειας
Πολλοί κάτοικοι της Αντιμάχειας βρίσκονται στα σχολεία εθελοντικά, ενώ υπάρχει και συνδρομή του στρατού, σημειώνουν τοπικά μέσα.
Εν τω μεταξύ, από την Ένωση Ξενοδόχων Κω γίνεται αγώνας να βρεθούν διαθέσιμα δωμάτια σε όλο το νησί. Ξενοδοχεία σε όλο το νησί έχουν προσφέρει συνεδριακά κέντρα, σαλόνια, κοινόχρηστους χώρους για την προσωρινή διαμονή τουριστών και κατοίκων, με προτεραιότητα τα παιδιά και τους ηλικιωμένους.