Συνελήφθηο 38χρονος οδηγός της νταλίκαςπου σκόρπισε τον θάνατο στο σοκαριστικό τροχαίοστην Κυπαρισσία, από τις αρχές ενώ αναμένονται και τα αποτελέσματα από τις τοξικολογικές εξετάσεις.
Ο ίδιος νοσηλεύεται φρουρούμενος με ελαφρά τραύματα στο νοσοκομείο Κυπαρισσίας. Παράλληλα έχει ζητηθεί η διενέργεια πραγματογνωμοσύνης για τα εμπλεκόμενα οχήματα με την προανάκριση να διεξάγουν το τμήμα τροχαίας Καλαμάτας σε συνεργασία με το Αστυνομικό τμήμα Τριφυλίας.
Κυπαρισσία: Το χρονικό της ανείπωτης τραγωδίας
Όσον φορά τις συνθήκες του πολύνεκρου τροχαίου δυστυχήματος, σύμφωνα με την Αστυνομία, η νταλίκα που οδηγούσε ένας 39χρονος και είχε κατεύθυνση προς την Κυπαρισσία, εισήλθε, για άγνωστη ακόμα αιτία, στο αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας, ανετράπη και συγκρούστηκε με τρία διερχόμενα ΙΧ επιβατικά αυτοκίνητα.
Αρχικά, η νταλίκα συγκρούσθηκε με το αυτοκίνητο που οδηγούσε ο 38χρονος και επέβαιναν η συνομήλικη σύζυγός του, η ενός έτους κόρη τους και ο 6χρονος γιος του.
Στην συνέχεια, η νταλίκα συγκρούσθηκε με δεύτερο αυτοκίνητο, το οποίο οδηγούσε ο 44χρονος και επέβαιναν η 13χρονη κόρη του, ο 19χρονος γιος του και η 66χρονη γιαγιά των δύο παιδιών.
Κατόπιν, η νταλίκα συγκρούσθηκε με τρίτο αυτοκίνητο που οδηγούσε ένας 35χρονος και επέβαινε ένας 66χρονος.
Αμέσως μετά το τροχαίο δυστύχημα έφθασαν στο σημείο πυροσβέστες, ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ και αστυνομικοί.
Στην συνέχεια απεγκλωβίστηκαν νεκροί ο 38χρονος, ο 44χρονος και τα δύο ανήλικα παιδιά τους.
Επίσης, απεγκλωβίστηκαν σοβαρά τραυματισμένοι ο 6χρονος, ο οποίος διακομίστηκε και νοσηλεύεται στο «Καραμανδάνειο» νοσοκομείο Παίδων της Πάτρας και ο 19χρονος, ο οποίος νοσηλεύεται στο νοσοκομείο της Καλαμάτας.
Ελαφρύτερα έχουν τραυματιστεί η 38χρονη σύζυγος του οδηγού του πρώτου ΙΧ επιβατικού αυτοκινήτου, η 66χρονη που επέβαινε στο δεύτερο αυτοκίνητο, καθώς και ο 39χρονος οδηγός της νταλίκας. Ο οδηγός και ο συνοδηγός του τρίτου αυτοκινήτου δεν τραυματίστηκαν.
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2zn0ttbzkk9)
Δείτε φωτογραφίες:
Έρευνες για τα ακριβή αίτια του πολύνεκρου τροχαίου δυστυχήματος διενεργεί η Αστυνομία.
Η ανακοίνωση του Πυροσβεστικού Σώματος
Χωρίς τις αισθήσεις τους ανασύρθηκαν δυο (2) ενήλικες και δυο (2) ανήλικοι, ενώ επιπρόσθετα απεγκλωβίστηκαν δυο (2) τραυματίες, οι οποίοι παρελήφθησαν από ασθενοφόρα του ΕΚΑΒ, συνεπεία τροχαίου δυστυχήματος, μεταξύ Ε.Ι.Χ οχημάτων με Φ.Ι.Χ. όχημα, που συνέβη σήμερα 26 Ιουλίου 2024, τις μεσημεριανές ώρες, στο 47ο χλμ της Ε.Ο. Πύργου – Κυπαρισσίας στην περιοχή Ελαία Μεσσηνίας. Επιχείρησαν 12 πυροσβέστες με 6 οχήματα.