Προβλήματα στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες λόγω των ανέμων
Τα ισχυρά Μποφόρ προκάλεσαν ακυρώσεις σε πρωινά δρομολόγια.
![ghhkoeosk71mkye6uotv](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/migration/images/2017-10/ghhkoeosk71mkye6uotv.jpg)
Οι καιρικές συνθήκες συνεχίζουν να δημιουργούν προβλήματα στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες. Οι ισχυροί άνεμοι που φτάνουν τα 8 και σε ορισμένες περιοχές τα 9 Μποφόρ, έχουν φέρει κάποια προβλήματα, με δρομολόγια να έχουν προσωρινά ακυρωθεί.
Από το λιμάνι του Πειραιά δεν πραγματοποιούνται δρομολόγια των υδροπτέρυγων για τον Σαρωνικό, ενώ κλειστή είναι η πορθμειακή γραμμή Αγ. Μαρίνα - Νέα Στύρα.
Δεν πραγματοποιούνται προς το παρόν και δρομολόγια από την Αλόνησο για τον Βόλο, ενώ στο Ιόνιο, δρομολόγια πραγματοποιούνται μόνο με πλοία κλειστού τύπου στις γραμμές Κέρκυρα - Ηγουμενίτσα και Λευκίμμη - Ηγουμενίτσα.
Προβλήματα υπάρχουν και στα δρομολόγια της γραμμής Καβάλας - Πρίνου που έχουν προς το παρόν ακυρωθεί.