Το αντιγριπικό εμβόλιο έσωσε ηλικιωμένη στον Αγιο Νικόλαο
Τι δήλωσε ο διευθυντής της Μονάδας Εντατικής του Νοσοκομείου
![x3t1xjff8iagbbuss2fj](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/migration/images/2018-10/x3t1xjff8iagbbuss2fj.jpg)
Βελτίωση παρουσιάζει η υγεία της γυναίκας που νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Γενικού Νοσοκομείου Αγίου Νικολάου με γρίπη του τύπου Η1Ν1.
Οπως είπε στην ΑΝΑΤΟΛΗ ο διευθυντής της ΜΕΘ, η ηλικιωμένη γυναίκα θα βγει από την εντατική και θα μεταφερθεί σε θάλαμο. Πρόκειται για 79χρονη γυναίκα, κάτοικο Αγίου Νικολάου, η οποία εισήχθη στις 23 Ιανουαρίου στο Νοσοκομείο με σοβαρή αναπνευστική ανεπάρκεια-υποξαιμία και υψηλό πυρετό.
Αμέσως της χορηγήθηκε η προβλεπόμενη αντιϊκή φαρμακευτική αγωγή και δείγμα αίματος εστάλη στο Ινστιτούτο Παστέρ προς πιστοποίηση του τύπου του ιού.
Ο διευθυντής της ΜΕΘ θεωρεί πολύ θετικό για την ανταπόκριση του οργανισμού της το γεγονός ότι η ασθενής είχε κάνει το αντιγριπικό εμβόλιο.