Η τελετή παράδοσης ξεκίνησε στις 18.30 στο Παναθηναϊκό Στάδιο με τηΝάνα Μούσχουρηνα έχει κεντρικό ρόλο, ενώ παρουσιαστής ήταν ο Νίκος Αλιάγας. Το Ολυμπιακό Φως έφτασε από την πρωταθλήτρια του βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη με τελευταίο Λαμπαδηδρόμο τoν αρχηγό της Εθνικής ομάδας πόλο Γιάννη Φουντούλη και τους συμπαίκτες του, που κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Οι Εθνικοί Ύμνοι της Ελλάδας και της Γαλλίας ερμηνεύθηκαν από την μοναδική Νάνα Μούσχουρη, συνοδεία της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας και Χορωδίας της ΕΡΤ. Επίσης, η Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ ερμήνευσε το έργο του Δημήτρη Παπαδημητρίου «Ολυμπιόνικος του Πινδάρου». Τον ύμνο απέδωσε ο τενόρος Μπάμπης Βελισσάριος. Στο τέλος της εκδήλωσης, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος παρέδωσε το Ολυμπιακό Φως στον πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής «PARIS 2024» Τόνι Εστανγκέ, για να συνεχίσει το ταξίδι του για το Παρίσι.
Από την τελετή αυτή δεν έλειψαν και οι διάσημες παρουσίες που παρακολούθησαν τα όσα έγιναν στην παράδοση της φλόγας στο Καλλιμάρμαρο.
Ανάμεσα σε αυτούς που έδωσαν το παρόν ήταν, Η Μπέσσυ Αργυράκη, η Άννα - Μαρία με την Τατιάνα Μπλάτνικ, ο Γιώργος Βαρδινογιάννης, η Μαρέβα Μητσοτάκη, ο Αντώνης Τσαπατάκης, η Ζωή Κωνσταντοπούλου, ο Χάρης Δούκας, η Όλγα Κεφαλογιάννη η Μαίρη Κατράτζου και οι αδερφές Κλέλια και Άννυ Πανταζή.