Πάει για ασύλληπτο ρεκόρ ο Κυμπουρόπουλος - Ξεπερνάει τον Γλέζο
![stelios-kympouropoulos-295](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/stelios-kympouropoulos-295.jpg)
Για ένα ασύλληπτο ρεκόρ σταυρών προτίμησης οδεύει ολοταχώς ο νέος ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, Στέλιος Κυμπουρόπουλος. Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα ενσωματωμένα στοιχεία, ο Στέλίος Κυμπουρόπουλος λαμβάνει 390.925 σταυρούς στο 65,32% της ενσωμάτωσης των σταυρών. Σύμφωνα με εκτιμήσεις ο ευρωβουλευτής της Νέας Δημοκρατίας θα ξεπεράσει κατά πολύ τους 500.000 σταυρούς.
Το προηγούμενο ρεκόρ στη σταυροδοσία κατείχε ο Μανώλης Γλέζος από τις Ευρωεκλογές του 2014, τις πρώτες που διενεργήθηκαν στην Ελλάδα με σταυρό προτίμησης και όχι με λίστα. Ο πρώην βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και εμβληματικό πρόσωπο για την Αριστερά, είχε λάβει 466.902 σταυρούς.
Το προηγούμενο ρεκόρ στη σταυροδοσία κατείχε ο Μανώλης Γλέζος από τις Ευρωεκλογές του 2014, τις πρώτες που διενεργήθηκαν στην Ελλάδα με σταυρό προτίμησης και όχι με λίστα. Ο πρώην βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ και εμβληματικό πρόσωπο για την Αριστερά, είχε λάβει 466.902 σταυρούς.