Με διαφορετικό τρόπο εορτάστηκαν φέτος τα Θεοφάνεια στο νησί της Μυκόνου.
Τηρώντας τα μέτρα προστασίας κατά της πανδημίας, τελέσθηκε η Θεία Λειτουργία και ο Αγιασμός των Θεοφανίων στον Ιερό Ναό της Μητρόπολης της Μυκόνου παρουσία ελαχίστων πιστών.
Ωστόσο ανάμεσα στους πιστούς που βρέθηκαν στον Ιερό Ναό ήταν και η βουλευτής Κυκλάδων της ΝΔ, Κατερίνα Μονογυιού.
Μάλλον για τη βουλευτή της ΝΔ δεν ίσχυε η απαγόρευση της κυβέρνησης σύμφωνα με την οποία οι εκκλησίες μας θα παρέμεναν κλειστές για τους πιστούς και δεν θα γινόταν την ημέρα των Θεοφανίων Αγιασμός των υδάτων σε εξωτερικούς χώρους.