Την Αστυπάλαια επισκέφθηκε ο πρωθυπουργός, με αφορμή την επένδυση της Volkswagen Group, με στόχο να καταστεί το νήσι το πρώτο «πράσινο» και «έξυπνο»νησί της Μεσογείου.
Ο πρωθυπουργός έτυχε θερμότατης υποδοχής από τους νησιώτες, ενώ ο ίδιος ξεναγήθηκε στις ομορφιές του νησιού από τον δήμαρχο και τον περιφερειάρχη, ενώ δοκίμασε τα τοπικά προϊόντα σε παραδοσιακό φούρνο του νησιού.
Ο πρωθυπουργός έκανε μια στάση στο Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο Αστυπάλαιας προκειμένου να ευχαριστήσει το νοσηλευτικό προσωπικό του νησιού για τις πολύτιμες υπηρεσίες υγείας που προσφέρει, ενώ στη συνέχεια παρευρέθηκε στην παράδοση δωρεάς οχημάτων της Volkswagen στις τοπικές αρχές του νησιού.