Διασπασμένη η «προεδρική φρουρά» του ΣΥΡΙΖΑ – Παππάς και Σπίρτζης απέναντι σε Τζανακόπουλο και Καλογήρου
Δεν μπορούν να συντονίσουν ένα κοινό μέτωπο απέναντι στην τάση των «53+»
![Proedriki_Froura_tzanakopoulos_spirtzis](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/png/files/2021-07-15/Proedriki_Froura_tzanakopoulos_spirtzis.png)
Έναν από τους βασικούς λόγους που οι της «πλειοψηφίας» του ΣΥΡΙΖΑ δεν μπορούν να συντονίσουν εντός του κόμματος ένα κοινό μέτωπο απέναντι στην τάση των «53+» συνιστά το γεγονός ότι και μεταξύ τους δεν μπορούν να τα βρουν.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η τάση Νίκου Παππά - Χρήστου Σπίρτζη τάσσεται υπέρ της μετωπικής εσωκομματικής αντιπαράθεσης, σε αντίθεση με τους Δημήτρη Τζανακόπουλο, Εφη Αχτσιόγλου και Μιχάλη Καλογήρου, που θεωρούν ότι σε κάποια πράγματα οι «53+» έχουν δίκιο.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η τάση Νίκου Παππά - Χρήστου Σπίρτζη τάσσεται υπέρ της μετωπικής εσωκομματικής αντιπαράθεσης, σε αντίθεση με τους Δημήτρη Τζανακόπουλο, Εφη Αχτσιόγλου και Μιχάλη Καλογήρου, που θεωρούν ότι σε κάποια πράγματα οι «53+» έχουν δίκιο.