Ξαφνική επίσκεψη μαθητών δημοτικού στο Μαξίμου - Η συνάντηση με τον Μητσοτάκη και τα παιχνίδια με τον Πίνατ (Εικόνες)
Μία διαφορετική και "εκτός προγράμματος" συνάντηση είχε το πρωί ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, αφού τον επισκέφτηκαν "αιφνιδιαστικά" μαθητές δημοτικού από τα Κάτω Πατήσια
Τα παιδιά είχαν επισκεφτεί νωρίτερα τη γειτονική προεδρική φρουρά και, με πρωτοβουλία ενός μαθητή, πήραν το θάρρος και αποφάσισαν να ρωτήσουν τους αστυνομικούς που φρουρούν την πρωθυπουργική έδρα αν μπορούν να συναντήσουν τον Κυριάκο Μητσοτάκη.
Φωτογραφίες από την ξαφνική επίσκεψη μαθητών δημοτικού στο Μαξίμου
Ο πρωθυπουργός αμέσως είπε στα παιδιά να περάσουν και τα υποδέχτηκε, μαζί με τους δασκάλους τους, στο σαλόνι του Μεγάρου Μαξίμου, όπου είχε την ευκαιρία να απαντήσει σε ερωτήσεις για την ιστορία του κτιρίου, για τις δραστηριότητες που φιλοξενεί και για τις υποχρεώσεις που έχει ως πρωθυπουργός.
Την προσοχή των παιδιών μονοπώλησε βέβαια για αρκετή ώρα ο Πίνατ, ο οποίος πρώτος έσπευσε να γνωρίσει τους νεαρούς επισκέπτες.