Δημοσκόπηση Metron Analysis - Εκλογές ΚΙΝΑΛ: Σκληρή μάχη για τρεις υποψηφίους - Τα σενάρια του δεύτερου γύρου
Σε ποια κοινά «ποντάρουν» οι υποψήφιοι για την προεδρία του Κινήματος Αλλαγής
![KINAL](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/png/files/2021-11-25/KINAL.png)
Ανδρέας Λοβέρδος, Νίκος Ανδρουλάκης και Γιώργος Παπανδρέου διεκδικούν με μεγαλύτερες αξιώσεις την ηγεσία του κόμματος.
Η έρευνα φτιάχνει 3 γκρουπ. Το ένα με τα όρια εκλογικής επιρροής (46%), ένα με όσους δηλώνουν πρόθεση ψήφου στο ΚΙΝΑΛ (9,6%) και όσους δηλώνουν πρόθεση ψήφου στο ΚΙΝΑΛ ή είναι αναποφάσιστοι που θα πάνε σίγουρα ή πιθανότατα να ψηφίσουν.
Στην παράσταση νίκης ο Ανδρέας Λοβέρδος προηγείται και στα τρία υποσύνολα.
![δημοκσ1](https://s.parapolitika.gr/images/w1130/jpg/files/2021-11-25/%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%831.jpg)
Συγκεκριμένα, στο 46% ο Λοβέρδος προηγείται με 46%, ακολουθεί ο Γιώργος Παπανδρέου με 29% και τρίτος ο Νίκος Ανδρουλάκης με 13%. Στο 9,6% επίσης ο Ανδρέας Λοβέρδος βγαίνει νικητής με 40%, ο Γ. Παπανδρέου δεύτερος με 32% και ο Ν. Ανδρουλάκης με 16%.
Στο 7,4% ο Λοβέρδος παίρνει ποσοστό 42%, ο Παπανδρέου 30% και ο Αδρουλάκης 18%.
![δημοσκ2](https://s.parapolitika.gr/images/w1130/jpg/files/2021-11-25/%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%BA2.jpg)
Στις δημοτικότητες των υποψηφίων, στο 46% ο Νίκος Ανδρουλάκης προηγείται με 66%, ακολουθεί ο Λοβέρδος με 58%, ο Γερουλάνος με 42%.
Στο 9,6% ο Ανδρουλάκης προηγείται με 75%, ακολουθεί ο Λοβέρδος με 55 και ο Γερουλάνος με 53%. Στο 7,4% ο Ανδρουλάκης παίρνει ποσοστό 77%, ο Λοβέρδος 60%, ο Χρηστίδης έρχεται τρίτος με 54%.
![ορια-κιναλ-1024x500](https://s.parapolitika.gr/images/w1130/jpg/files/2021-11-25/%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BB-1024x500.jpg)
Μεγάλο ενδιαφέρον έχουν οι προτιμήσεις των πολιτών στους υποψήφιους, ανάλογα με την πολιτική αυτοτοποθέτησή τους.
Βλέπουμε ότι στο 46%, το όριο εκλογικής επιρροής του ΚΙΝΑΛ ο Ανδρέας Λοβέρδος παίρνει ποσοστό 37%. 25% είναι αριστεροί, 21% κεντροαριστεροί, 37% κεντρώοι, 54% κεντροδεξιοί, 77% δεξιοί, 25% τίποτε. Δηλαδή ο πρώην υπουργός ποντάρει πολύ σε όσους θα πάνε να ψηφίσουν και αυτοπροσδιορίζονται ως κεντρώοι, κεντροδεξιοί και κυρίως δεξιοί.
![dimosk4](https://s.parapolitika.gr/images/w1130/jpg/files/2021-11-25/dimosk4.jpg)
Ο Νίκος Ανδρουλάκης στο σύνολο παίρνει ποσοστό 27%. Αριστεροί δηλώνουν ότι θα τον ψηφίσουν σε ποσοστό 30%, κεντροαριστεροί σε ποσοστό 39%, κεντρώοι το 27%, κεντροδεξιοί το 23% και μόλις 10% δεξιοί. Δηλαδή ο ευρωβουλευτής έχει μεγαλύτερη δεξαμενή ψηφοφόρων στον αριστερό – κεντροαριστερό χώρο, απ’ ότι στον δεξιό.
Ο Γιώργος Παπανδρέου στο σύνολο παίρνει 12%. Το 35% δηλώνουν αριστεροί, το 13% κεντροαριστεροί, το 10% κεντρώοι, το 8% κεντροδεξιοί και μόλις το 1% δεξιοί. Αρα απευθύνεται κατά κύριο λόγο στους αριστερούς και ποντάρει σε όσους από αυτούς θα πάνε να ψηφίσουν στις 5 Δεκεμβρίου.
Tα δίδυμα του β' γύρου
Στη δεξαμενή του 46% αν το δίδυμο στο β΄ γύρο είναι Ανδρουλάκης – Παπανδρέου ο πρώτος παίρνει ποσοστό 70% και ο δεύτερος 20%. Αν είναι Λοβέρδος – Παπανδρέου ο πρώτος παίρνει ποσοστό 63% και ο δεύτερος 26% και αν είναι Ανδρουλάκης – Λοβέρδος τότε έχουμε ντέρμπι με 48% για τον πρώτο και 44% για τον δεύτερο.
Με βάση το 9,6% στην πρόθεση ψήφου για ΚΙΝΑΛ, στο δίδυμο Ανδρουλάκης – Παπανδρέου ο πρώτος νικά άνετα με 64% έναντι 29%. Στο δίδυμο Ανδρουλάκης Λοβέρδος ο πρώτος παίρνει ποσοστό 61% και ο δεύτερος 33% και στο δίδυμο Λοβέρδος – Παπανδρέου ο πρώτος παίρνει 54% και ο δεύτερος 35%.
![σεναρια-1024x570](https://s.parapolitika.gr/images/w1130/jpg/files/2021-11-25/%CF%83%CE%B5%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1-1024x570.jpg)
Με βάση το 7,4%, στο δίδυμο Ανδρουλάκης – Παπανδρέου ο πρώτος παίρνει 61% και ο δεύτερος 32%. Στο δίδυμο Ανδρουλάκης – Λοβέρδος ο πρώτος νικά με 59% και ο δεύτερος με 35% και στο δίδυμο Λοβέρδος – Παπανδρέου ο πρώτος παίρνει 55% και ο δεύτερος 36%.
Από τα στοιχεία φαίνεται ξεκάθαρα ότι όσοι περισσότεροι ψηφοφόροι πάνε στις κάλπες να ψηφίσουν και είναι προφανώς από άλλα κόμματα, ο Ανδρέας Λοβέρδος έχει περισσότερες πιθανότητες να εκλεγεί. Στον ευρύτερο πυρήνα των ψηφοφόρων του ΚΙΝΑΛ σημαντικό προβάδισμα έχει ο Νίκος Ανδρουλάκης.