Αυτοδιοικητικές εκλογές - Ανατροπή στις Σέρρες: Νέα δήμαρχος η Βαρβάρα Μητλιάγκα, με 37 ψήφους διαφορά
Η Βαρβάρα Μητλιάγκα συγκέντρωσε 47,85% έναντι 47,75% του νυν δημάρχου Αλέξανδρου Χρυσάφη
![varvara_mitliagka](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/2023-10-09/parapolitika_-_2023-10-09T122349_436.jpg)
Με ανατροπή έληξε η μάχη για τον Δήμο Σερρών στις αυτοδιοικητικές εκλογές, καθώς η υποψήφια Βαρβάρα Μητλιάγκα τερμάτισε πρώτη με ποσοστό 47,85% και μόλις 37 ψήφους περισσότερες από τον νυν δήμαρχο Αλέξανδρο Χρυσάφη που έμεινε δεύτερος με 47,75%.
Σημειώνεται ότι μόλις μια ώρα πριν την ολοκλήρωση της καταμέτρησης, η κατάσταση στην κορυφή ήταν αντίστροφη καθώς στο 98,11% της ενσωμάτωσης ο Αλέξανδρος Χρυσάφης ήταν αυτός που προηγούταν αφήνοντας πίσω την Βαρβάρα Μητλιάγκα με 37 ψηφοδέλτια.
Πλέον με ποσοστό 47,85%, αρκετά πάνω από το όριο του 43% που ορίζει την αυτοδυναμία, η Βαρβάρα Μητλιάγκα είναι νέα δήμαρχος Σερρών.
Σημειώνεται ότι μόλις μια ώρα πριν την ολοκλήρωση της καταμέτρησης, η κατάσταση στην κορυφή ήταν αντίστροφη καθώς στο 98,11% της ενσωμάτωσης ο Αλέξανδρος Χρυσάφης ήταν αυτός που προηγούταν αφήνοντας πίσω την Βαρβάρα Μητλιάγκα με 37 ψηφοδέλτια.
Πλέον με ποσοστό 47,85%, αρκετά πάνω από το όριο του 43% που ορίζει την αυτοδυναμία, η Βαρβάρα Μητλιάγκα είναι νέα δήμαρχος Σερρών.