Βουλή: Εγκρίθηκε ο διορισμός των νέων διοικητών ΥΠΕ κατά πλειοψηφία (Ονόματα)
Όλα τα ονόματα
Η επιλογή των προσώπων έγινε από το ΑΣΕΠ με το νέο διαγωνιστικό σύστημα ανάδειξης στελεχών
![vouli_ype](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/png/files/2024-08-01/vouli_ype.png)
Ολοκληρώθηκε το τελικό στάδιο για την τοποθέτηση των νέων διοικητών στις επτά Υγειονομικές Περιφέρειες με τη διατύπωση της γνώμης των κοινοβουλευτικών κομμάτων.
Η επιλογή των προσώπων έγινε από το ΑΣΕΠ με το νέο διαγωνιστικό σύστημα ανάδειξης στελεχών για τις διοικήσεις κρατικών οργανισμών.
Η τελική λίστα που διαβιβάστηκε στη Βουλή προκειμένου τα κόμματα να εκφέρουν γνώμη προβλέπει πως την διοίκηση της 1ης ΥΠΕ αναλαμβάνει η κυρία Ολγα Μπαλαούρα.
Για τις υπόλοιπες Υγειονομικές Περιφέρειες προτάθηκαν:
2η ΥΠΕ ο κ. Χρήστος Ροϊλός
3η ΥΠΕ ο κ. Δημήτριος Τσαλικάκης
4η ΥΠΕ ο κ. Παναγιώτης Μπογιατζίδης
5η ΥΠΕ ο κ. Φώτιος Σερέτης
6η ΥΠΕ ο κ. Ηλίας Θεοδωρόπουλος
7η ΥΠΕ ο κ. Νεκτάριος Παπαβασιλείου
Η ΝΔ εξέφρασε θετική γνώμη για όλους τους προτεινόμενους ενώ ΣΥΡΙΖΑ, Νίκη και Ελληνική Λύση καταψήφισαν. «Παρών» δήλωσαν ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ, Νέα Αριστερά και Σπαρτιάτες ενώ η Πλεύση Ελευθερίας δήλωσε «παρών» για τους κ.κ. Τσαλικάκη και Θεοδωρόπουλο και καταψήφισε τους υπόλοιπους.