Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας επισκέφθηκε την ιερά μονή του Αγίου Βλασίου
Με αφορμή την γιορτή του Πολιούχου στο Ξυλόκαστρο
![alc3juhisogm2sckqkxu](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/migration/images/2017-02/alc3juhisogm2sckqkxu.jpg)
Την ιερά μονή του Αγίου Βλασίου στα Τρίκαλα Κορινθίας, επισκέφθηκε αργά το μεσημέρι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος, μετά το τέλος των εκδηλώσεων στο Ξυλόκαστρο, για την εορτή του Πολιούχου.
Τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας υποδέχθηκαν στην ιερά μονή ο Μητροπολίτης Κορίνθου Διονύσιος και η ηγουμένη της μονής Φιλοθέη Καλδή.
Ο μητροπολίτης Κορίνθου ενημέρωσε τον Προκόπη Παυλόπουλο για την ιστορία του μοναστηριού, ενώ από την πλευρά του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας απευθυνόμενος προς τον μητροπολίτη, τόνισε ότι η Ευρώπη ανακαλύπτει ξανά την χριστιανοσύνη και θα την ανακαλύπτει ακόμα περισσότερο, γιατί όπως είπε, είναι πυλώνας της αγάπης και της αλληλεγγύης.
Πριν φθάσει στην ιερά μονή του Αγίου Βλασίου, ο Προκόπης Παυλόπουλος σταμάτησε την κοινότητα Ρίζα Κορινθίας, όπου τον υποδέχθηκαν οι κάτοικοι και μέλη του τοπικού πολιτιστικού συλλόγου και του πρόσφεραν δώρα. Από την πλευρά του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας τους ευχαρίστησε και πριν φύγει συνομίλησε για λίγο μαζί τους.