Σκρέκας: Για δέκατη χρόνια ας σβήσουμε όλοι τα φώτα την ώρα της γης
Μήνυμα του τομεάρχη Περιβάλλοντος της ΝΔ
![ezbhyxzjaa8prvofagtm](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/migration/images/2017-03/ezbhyxzjaa8prvofagtm.jpg)
"Για δέκατη συνεχή χρόνια, ας σβήσουμε όλοι τα φώτα, την ώρα της γης, στις 25 Μαρτίου, 8:30 - 9:30 μ.μ. Ας βοηθήσουμε τον πλανήτη γη, συμμετέχοντας ενεργά σε δράσεις ενάντια στην κλιματική αλλαγή".
Αυτό τονίζει με δήλωσή του ο Τομεάρχης Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Τρικάλων, Κώστας Σκρέκας, με αφορμή τη συμπλήρωση δέκα χρόνων της δράσης «ώρα της γης».
"Οι πάγοι λιώνουν, η στάθμη των ωκεανών ανεβαίνει επικίνδυνα, λίμνες ξεραίνονται. Ο πλανήτης γη εκπέμπει σήμα κινδύνου. Υπερθέρμανση και κλιματική αλλαγή είναι η σύγχρονη απειλή που οι επιστήμονες προσπαθούν να περιορίσουν.
Ταυτόχρονα, είναι και η πρόκληση που ενώνει τους πολίτες σε μια κοινή προσπάθεια και σε παγκόσμια συμμετοχική δράση", αναφέρει ο Κώστας Σκρέκας.