Η Γεννιά επικροτεί το «όχι» του Μπόλαρη στο άρθρο για την αναδοχή
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι απών από την ψηφοφορία.
![sfush1wx2naou1fa3qbv](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/migration/images/2018-01/sfush1wx2naou1fa3qbv.jpg)
Την απόσυρση της διάταξης για τη δυνατότητα αναδοχής από ομόφυλα ζευγάρια που έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης, ζητά σε ανάρτηση του στη προσωπική του σελίδα στο facebook, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στην Α' Θεσσαλονίκης, Μάρκος Μπόλαρης.
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ θα είναι απών από την ψηφοφορία.
Να σημειωθεί ότι και η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στην Α' Πειραιά, Γεωργία Γεννιά - που έχει εκφράσει επίσης τη διαφωνία της - επικροτεί την διαφωνία του κ. Μπόλαρη, που όπως ο ίδιος εξηγεί, εστιάζεται σε τρεις βασικές αιτίες:
- Της επείγουσας προτεραιότητας για ένα δίκτυο κοινωνικών δομών και υπηρεσιών με επιστημονική και στελεχιακή επάρκεια
- Των πολιτικών ανάσχεσης του δημογραφικού ως προϋπόθεσης συνέχειας του λαού και του κράτους
- Της ορθής νομοθέτησης και της δημοκρατικής συναίνεσης.
«Για λόγους στοιχειώδους συνέπειας στις σχέσεις πολιτείας - κοινωνίας, πολιτικών και πολιτών, ζητήσαμε να αποσυρθεί η προς νομοθέτηση διάταξη για την αναδοχή από ομόφυλα ζευγάρια, πριν την διεξαγωγή συζήτησης για θέματα ουσίας, δηλαδή παιδαγωγικής, παιδοψυχολογίας, συνταγματικότητας, ισότητας των Ελλήνων πολιτών, κοινωνιολογίας», καταλήγει στην ανάρτηση του ο κ. Μπόλαρης.