Με ένα «Ταξίδι στον Νέο Κόσμο» η Κρατική Ορχήστρα Αθηνών επιστρέφει στο ΚΠΙΣΝ
Την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου, στις 21.00 στο Ξέφωτο του Πάρκου Σταύρος Νιάρχος
![Athens-State-Orchestra_](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/2019-09-10/Athens-State-Orchestra_.jpg)
Στο ταξίδι αυτό ξεναγούμαστε στις χαρακτηριστικές μελωδίες τόσο της Βόρειας, όσο και της Νότιας Αμερικής, και ανακαλύπτουμε ότι, παρόλη την ποικιλομορφία της, η μουσική παράδοση της αμερικανικής ηπείρου παραμένει πάντα σαγηνευτική.
Πιο συγκεκριμένα, εστιάζουμε σε τρεις εμβληματικές μορφές της μουσικής παραγωγής της Αμερικής, τον Αργεντίνο συνθέτη Astor Piazzolla, τον Αμερικανό θρύλο – τόσο της κλασικής όσο και της δημοφιλούς μουσικής - George Gershwin και τον ρηξικέλευθο Leonard Bernstein.
O βιρτουόζος του ακορντεόν και του μπαντονεόν, Klaudiusz Baran, συμπράττει με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, μετατρέποντας το μπαντονεόν του σε όχημα, ιδανικό-απαραίτητο για το ταξίδι αυτό. Τη μουσική διεύθυνση αναλαμβάνει ο διακεκριμένος Έλληνας μαέστρος Γεώργιος Βράνος.
Το πρόγραμμα:
Astor Piazzolla (1921-1992)
Adios Nonino, Oblivion, Libertango, Fuga y Misterio
George Gershwin (1898-1937)
Ένας Αμερικάνος στο Παρίσι
Leonard Bernstein (1918-1990)
West Side Story: Συμφωνικοί χοροί
Μουσική διεύθυνση: Γεώργιος Βράνος
Σολίστ: Klaudiusz Baran, μπαντονεόν
Κυριακή 15/09 | 21.00
Ελεύθερη είσοδος
*Προτείνεται οι επισκέπτες να έχουν μαζί τους εντομοαπωθητικό, ψάθα ή κάποιο ύφασμα για το έδαφος.
Πιο συγκεκριμένα, εστιάζουμε σε τρεις εμβληματικές μορφές της μουσικής παραγωγής της Αμερικής, τον Αργεντίνο συνθέτη Astor Piazzolla, τον Αμερικανό θρύλο – τόσο της κλασικής όσο και της δημοφιλούς μουσικής - George Gershwin και τον ρηξικέλευθο Leonard Bernstein.
O βιρτουόζος του ακορντεόν και του μπαντονεόν, Klaudiusz Baran, συμπράττει με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών, μετατρέποντας το μπαντονεόν του σε όχημα, ιδανικό-απαραίτητο για το ταξίδι αυτό. Τη μουσική διεύθυνση αναλαμβάνει ο διακεκριμένος Έλληνας μαέστρος Γεώργιος Βράνος.
Το πρόγραμμα:
Astor Piazzolla (1921-1992)
Adios Nonino, Oblivion, Libertango, Fuga y Misterio
George Gershwin (1898-1937)
Ένας Αμερικάνος στο Παρίσι
Leonard Bernstein (1918-1990)
West Side Story: Συμφωνικοί χοροί
Μουσική διεύθυνση: Γεώργιος Βράνος
Σολίστ: Klaudiusz Baran, μπαντονεόν
Κυριακή 15/09 | 21.00
Ελεύθερη είσοδος
*Προτείνεται οι επισκέπτες να έχουν μαζί τους εντομοαπωθητικό, ψάθα ή κάποιο ύφασμα για το έδαφος.