Δήμος Αμπατζόγλου: Πέθανε ο θρυλικός χορευτής του Ζαμπέτα
Έμαθε όλον τον πλανήτη να χορεύει συρτάκι
![dj0iloctkb2lsg0mpf9y](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/migration/images/2018-07/dj0iloctkb2lsg0mpf9y.jpg)
Ο Δήμος Αμπατζόγλου, ο μεγάλος αδερφός από τα τρία θρυλικά αδέρφια που χόρεωαν συρτάκι με τον Ζαμπέτα, έφυγε σήμερα από τη ζωή, πλήρης ημερών.
Η δυσάρεστη είδηση έγινε γνωστή από τον δημοσιογράφο, Νίκο Νικόλιζα, ο οποίος έγραψε χαρακτηριστικά στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook: «Καλό ταξίδι στον χορευτή που έμαθε Συρτάκι την υφήλιο… Οι θρυλικοί χορευτές του Ζαμπέτα, τα αδέρφια Αμπατζόγλου δεν θα είναι ποτέ ξανά μαζί. Ο Δήμος Αμπατζόγλου, ο μεγάλος αδερφός από τα τρία αδέρφια που έμαθαν να χορεύουν οι άνθρωποι συρτάκι σε κάθε γωνιά του πλανήτη, έφυγε πριν λίγο από τη ζωή. Ήταν η ζωντανή ιστορία για μια περίοδο πολύ μεγάλη. Έμαθαν συρτάκι στον Άντονι Κουίν, ήταν κολλητοί του Αριστοτέλη Ωνάση, της πριγκίπισσας Σοράγιας και πολλών διεθνών προσωπικοτήτων. Ο Δήμος και ο Ιορδάνης έζησαν όλα τα χρόνια στο πατρικό τους στο Αιγάλεω».