Πρωτέας Σχηματαρίου: 42χρονος αθλητής του μπάσκετ πέθανε μετά τον αγώνα
Τον βρήκε η σύζυγός του
![asthenoforo](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/2023-01-06/asthenoforo.jpg)
Θλίψη στον Πρωτέα Σχηματαρίου καθώς ένας 42χρονος αθλητής του μπάσκετ άφησε την τελευταία του πνοή στο κλειστό γήπεδο. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, μετά το τέλος του αγώνα ο 42χρονος, που αγωνιζόταν με την Αεροπορία, κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια για να αλλάξει. Εκεί τον βρήκε λιπόθυμο η σύζυγός του, που είναι και αυτή πρώην μπασκετμπολίστρια και σήμερα προπονήτρια.
Αμέσως έγιναν μαλάξεις, ενώ ο γιατρός του αγώνα προσπάθησε να τον επαναφέρει με τον απινιδωτή χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο 42χρονος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Κέντρο Υγείας όπου και διαπιστώθηκε ο θάνατός του.
Αμέσως έγιναν μαλάξεις, ενώ ο γιατρός του αγώνα προσπάθησε να τον επαναφέρει με τον απινιδωτή χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο 42χρονος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο Κέντρο Υγείας όπου και διαπιστώθηκε ο θάνατός του.