Παναθηναϊκός: Κυπελλούχος στο μπάσκετ γυναικών μετά από 23 χρόνια
Για 39 λεπτά οι πράσινες που ήταν το φαβορί, τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη μαχητική Ελευθερία
![pao](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/png/files/2023-03-26/pao.png)
Κυπελλούχος Ελλάδας για δεύτερη φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε σήμερα, Κυριακή (26/3) η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού. Κέρδισε την Ελευθερία Μοσχάτου 66 - 61 και να κατέκτησε το τρόπαιο.
Για 39 λεπτά οι «πράσινες» που ήταν το φαβορί, τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη μαχητική Ελευθερία, που ήταν μπροστά στο σκορ διαρκώς και προηγήθηκε 61 – 58 στο 39.
Το τετράποντο της Κάρτερ με τρίποντο και βολή έφερε την ανατροπή και την τελική επικράτηση, με τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει το Κύπελλο μετά από 23 χρόνια.
MVP ήταν η Αμερικανίδα Κάρτερ με 19 πόντους και 4/9 τρίποντα και πρώτη σκόρερ η Καρακασίδου της Ελευθερίας με 21 πόντους.