Η Ολυμπιακή Φλόγα «φώτισε» χθες τη νύχτα την Ακρόπολη – Εντυπωσιακές εικόνες
Συνεχίζεται η Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία
Τη φλόγα στο βωμό της Ακρόπολης άναψε ο Ολυμπιονίκης Περικλής Ιακωβάκης
![labadidromia-iakovakis-345](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/2024-04-20/labadidromia-iakovakis-345.jpg)
Υπό βροχή πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στην Αθήνα, η Ολυμπιακή Λαμπαδηδρομία.
Τη νύχτα της Παρασκευής, τη φλόγα στο βωμό της Ακρόπολης άναψε ο Ολυμπιονίκης Περικλής Ιακωβάκης, έχοντας παραλάβει το Φως από τον πρωταθλητή της κολύμβησης Ανδρέα Βαζαίο.
🏛Από την Ακρόπολη, το εμβληματικότερο μνημείο της Ελλάδας η Ολυμπιακή Φλόγα στέλνει τα διαχρονικά μηνύματα για ειρήνη και εκεχειρία σε όλο τον πλανήτη
— Ηellenic Olympic Committee (@HellenicOlympic) April 19, 2024
🔥Το βωμό άναψε ο Ολυμπιονίκης Περικλής Ιακωβάκης, έχοντας παραλάβει το Φως από τον πρωταθλητή της κολύμβησης Ανδρέα Βαζαίο pic.twitter.com/eiTWwTvp44
Ο Περικλής Ιακωβάκης δήλωσε μεταξύ άλλων: «Είναι μία μοναδική στιγμή. Η ομορφιά της Ακρόπολης είναι απίστευτη και ο συνδυασμός της Ολυμπιακής Φλόγας να είναι εδώ και να έχω εγώ το προνόμιο να ανάψω το βωμό, είναι μοναδικά».
![akropilis-labadisormia-05-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-05-20240419.jpg)
![akropilis-labadisormia-02-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-02-20240419.jpg)
![akropilis-labadisormia-03-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-03-20240419.jpg)
![akropilis-labadisormia-04-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-04-20240419.jpg)
«Από την Ακρόπολη, το εμβληματικότερο μνημείο της Ελλάδας η Ολυμπιακή Φλόγα στέλνει τα διαχρονικά μηνύματα για ειρήνη και εκεχειρία σε όλο τον πλανήτη» ανέφερε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή.
![akropilis-labadisormia-09-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-09-20240419.jpg)
![akropilis-labadisormia-06-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-06-20240419.jpg)
![akropilis-labadisormia-07-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-07-20240419.jpg)
![akropilis-labadisormia-08-20240419](https://s.parapolitika.gr/images/w516/jpg/files/2024-04-20/akropilis-labadisormia-08-20240419.jpg)
Στη Λαμπαδηδρομία μέχρι την Ακρόπολη για την Ολυμπιακή Φλόγα 2024 συμμετείχαν η Χορογράφος των Τελετών της Ολυμπιακής Φλόγας Άρτεμις Ιγνατίου και η έξι φορές Οlympian Άγη Κασούμη.