Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κατάφερε να κάνει ένα μπρέικ στην Αθήνα κόντρα στον Παναθηναϊκό, με τους "πράσινους" να χρειάζονται ένα "διπλό" στο Βελιγράδι για να αποκτήσει ξανά το πλεονέκτημα έδρας που έχασε. Με τον Γουέιντ Μπόλντγουιν να είναι τελικά εκτός αγώνα, η ομάδα του Οντέντ Κάτας υποδέχθηκε το "τριφύλλι" στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των Playoffs της Euroleague

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση παίρνοντας διαφορά στο πρώτο ημίχρονο εννέα πόντων (46-37) με τον Νίμπο να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Παρόλο που η διαφορά έφτασε στο +18 (57-39) ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης με τους Ναν και Παπαπέτρου να ηγούνται της προσπάθειας αυτής. Στο τέλος όμως, η Μακάμπι άντεξε στην αντεπίθεση του "τριφυλλιού και έκανε το 2-1 (85-83) στη σειρά των Playoffs της Euroleague.

Εκμεταλλέυτηκε τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού και πήρε διαφορά η Μακάμπι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, με τον Κόλσον να εκμεταλλεύεται το πλεονέκτημα του έχοντας ως αντίπαλο τον Μάριους Γκριγκόνις και με πέντε γρήγορους πόντους έφερε την ομάδα του στο +7 (9-2) στα πρώτα δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Εργκίν Αταμάν διόρθωσε γρήγορα τα κακώς κείμενα της ομάδας του και πέρασε στον αγώνα τους Κώστα Σλούκα και Ιωάννη Παπαπέτρου, με τη διαφορά να είναι εμφανής. Ένα γρήγορο 7-2 μάλιστα έφερε τη διαφορά στο καλάθι (11-9) με τον Μήτογλου να έχει την μερίδα του λέοντος.

Η είσοδος όμως στη συνέχεια των Μπλατ και Σόρκιν έδωσε άλλον αέρα στη Μακάμπι που μπορούσε να βρει ευκολότερα τον δρόμο προς το καλάθι, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +12 (23-11) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Βιλντόζα και Παπαπέτρου κράτησαν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι στο ημίχρονο

Η αδυναμία των "πρασίνων" στην άμυνα κάτω από τη ρακέτα, καλύφθηκε εν μέρει από τα συνεχόμενα σουτ έξω από τα 6,75 με τους Παπαπέτρου και Βιλντόζα να δίνουν λύσεις και να κρατούν τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ. Με τους Σλούκα και Ναν εκτός ρυθμού παιχνιδιού το -7 (28-21) ήταν κολακευτικό για το "τριφύλλι" 6:30 λεπτά πριν το ημίχρονο.

Οι πρώτοι πόντοι του Κέντρικ Ναν στο παιχνίδι "ξεκόλλησαν" επιθετικά τον Παναθηναϊκό αλλά τα προβλήματα στην άμυνα και ειδκότερα κάτω από το καλάθι συνεχίζονταν με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να κάνει... πάρτι, φτάνοντας μάλιστα με κάρφωμα του Νίμπο τη διαφορά στο +15 (44-29) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι "πράσινοι" όμως, βρήκαν δύο εύστοχα σερί τρίποντα με Μήτογλου και Ναν και μείωσαν τη διαφορά στους 9 (46-37), έχοντας τον αρχηγό τους άποντο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα και τους Ισραηλινούς να εκμεταλλεύονται κάθε πλεονέκτημα κάτω από το καλάθι.

Συνεχίσε να κυριαρχεί η Μακάμπι στη ρακέτα - "Πάλευαν" Ναν και Παπαπέτρου για τον Παναθηναϊκό

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τα ίδια προβλήματα για τον Παναθηναϊκό που δεν μπορούσαν να βρουν... αντίδοτο στο "πρόβλημα" που λεγόταν Νίμπο, ο οποίος και αμυντικά και επιθετικά ήταν ασταμάτητος. Ένα σερί 11-2 για την Μακάμπι έφερε τη διαφορά στο +18 (57-39) έξι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες των "πρασίνων" έδειχναν να μην έχουν τον βαθμό συγκέντρωσης που χρειαζόταν έναν τόσο σημαντικό παιχνίδι ειδικά στην άμυνα τους, ενώ επιθετικά μόνο ο Κέντρικ Ναν έδινε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο μαζί με τον Λεσόρ, που όμως είχε χάσει κατά κράτος την μάχη από τον Νίμπο, με τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα (64-47).

Ένα ξέσπασμα όμως του "τριφυλλιού" έφερε τη διαφορά στους 8 (64-56) με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι μακράν ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους, που είδαν όμως στην τελευταία επίθεση τον Λορέντζο Μπράουν να πετυχαίνει τρίποντο, με την Μακάμπι να είναι στο +11 (67-56) δέκα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Έφτασε κοντά στο θαύμα αλλά ηττήθηκε στο καλάθι τελικά ο Παναθηναϊκός

Σε αντίθεση με τα δύο παιχνίδια που διεξήχθηκαν στο ΟΑΚΑ αυτή τη φορά ήταν ο Παναθηναϊκός που μπήκε με το μαχαίρι στα... δόντια στο τελευταίο δεκάλεπτο και μάζεψαν τη διαφορά στους 6 (69-63) με τους Ναν και Βιλντόζα να "πυροβολούν" έξω από τα 6.75 οκτώ λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Μπράουν πήρε την σκυτάλη από τον Νίμπο και με επτά προσωπικούς πόντους κράτησε τη διαφορά για την Μακάμπι (78-65), την ώρα που οι "πράσινοι" άρχισαν να βρίσκουν ευκολότερα πλέον τον δρόμο προς το καλάθι είτε με τρίποντα είτε με τον Λεσόρ να τελειώνει τις φάσεις κάτω από τη ρακέτα.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού όμως ξεκίνησε με τους "πρασινους" να κάνουν ένα 9-0 και να μειώνουν τη διαφορά στο καλάθι (81-79) με τους Ναν και Παπαπέτρου να ευστοχούν σε διαδοχικά δύσκολα σουτ. Ο Αμερικάνος γκαρντ μάλιστα έφερε το "τριφύλλι" σε απόσταση αναπνοής με το 5ο του τρίποντο (83-82) ενώ ο Ματίας Λεσόρ με 1/2 βολές ισοφάρισε το παιχνίδι 44'' δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δύο βολές του Λορέντζο Μπράουν 2.6" πριν το τέλος του αγώνα έκριναν τελικά την αναμέτρηση, με τον Κέντρικ Ναν να αστοχεί στο κρίσιμο τελευταίο τρίποντο.