Η εθνική Ελλάδας πέτυχε μια σημαντική νίκη στη Λυκόβρυση Κοζάνης επί της Ολλανδίας, 31-27, για το πρώτο παιχνίδι μπαράζ που οδηγούν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα χάντμπολ 2025, που είναι προγραμματισμένο να γίνει από 14 Ιανουαρίου μέχρι τις 2 Φεβρουαρίου σε Κροατία, Δανία και Νορβηγία. Η Εθνική θα χρειαστεί να κρατήσει αυτήν τη διαφορά στη ρεβάνς, που θα γίνει την Κυριακή 12 Μαΐου (17:00) στο Αϊντχόφεν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d14dewbmie3l)

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα πήρε μια δίκαιη νίκη με ένα σκορ που μετατρέπει τις πιθανότητες σε ελπίδες, προκειμένου να επιστρέψει σε μια διοργάνωση τους καρπούς της οποίας έχει δρέψει μόλις μία φορά, το 2005 στην Τυνησία. Τότε, με ηγέτη το θρυλικό Νίκο Γραμματικό, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλασαρίστηκε στην έκτη θέση, που αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία στην Ιστορία του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d14e4e2pvx7d)

Ελλάδα-Ολλανδία: Επικράτησε μετά το ημίχρονο

Η Ολλανδία κρατούσε το προβάδισμα καθ' όλο το πρώτο ημίχρονο, στο παιχνίδι που έγινε στο κατάμεστο ΔΑΚ. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν ακόμα και με τρία γκολ, 8-5 στο 17', αλλά η Εθνική ήταν κοντά στο σκορ και το 30λεπτο την βρήκε για πρώτη φορά μπροστά, 13-12.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d14eag8xhu2x)

Ύστερα από τρεις ισοπαλίες, οι διεθνείς βρήκαν το σερί που ήθελαν, ένα 3-0, για να προηγηθούν τρία γκολ, 18-15.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d14d10lkbclt)

Η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα και αύξησε τον πήχη της διαφοράς, πηγαίνοντάς τον στα τέσσερα και τα πέντε γκολ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d14cppvnft7l)

Έτσι, το 20-18 μετατράπηκε σε 22-18, ενώ η διαφορά πήγε στα πέντε, 27-22, στο 53'. Οι διεθνείς προηγήθηκαν 31-26, με τους Ολλανδούς να μειώνουν 1,5 λεπτό πριν τη λήξη. Παρ' ότι η Εθνική είχε αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν βρήκε το τέρμα που θα την εξασφάλιζε περαιτέρω.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d14cvztn77ch)