Η Γιουβέντους σώθηκε στις καθυστερήσεις με το γκολ του Αντριέν Ραμπιό, στο παιχνίδι με τη Σαλερνιτάνα (1-1), για την 36η αγωνιστική της Serie A. Η "κυρία", πλέον, είναι ισόβαθμη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με την Μπολόνια, αφού οι δύο ομάδες έχουν από 67 βαθμούς. Η Μίλαν, από τη μεριά της, με το εντυπωσιακό 5-1 επί της Κάλιαρι, "σφράγισε" τη δεύτερη θέση, αφού είναι στους 75 βαθμούς και δεν την προλαβαίνουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17v6xuemda1)

Από τη μεριά τους, Αταλάντα και Ρόμα είναι πέμπτες με 60 βαθμούς και θα παλέψουν για να πάρουν το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης περιόδου. Η Ιταλία βγάζει πέντε ομάδες λόγω συνολικής βαθμολογίας.

Από τη μεριά της, η ουραγός Σαλερνιτάνα, με τον Τριαντάφυλλο Πασσαλίδη να μπαίνει στο 90' της αναμέτρησης, έφτασε τους 16 βαθμούς. Θα μπορούσε να φύγει από τη Serie A με εχέγγυο μια σπουδαία νίκη.

Η λήξη της αναμέτρησης έφερε ουρλιαχτά αποδοκιμασίας για τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, προπονητή της Γιουβέντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17vbinmkozl)

Γιουβέντους-Σαλερνιτάνα: Με τρία δοκάρια

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 27' με την κεφαλιά του Πιερότσι από κόρνερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17tfm0qe68p)

Η Γιουβέντους είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, με καρμπόν σουτ των Βλάχοβιτς και Καμπιάσο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d17u0tsvez9t)

Η "κυρία" πίεσε και είχε και τρίτο δοκάρι, με τον Μιρέτι στο 87'. Λίγο αργότερα, η προβολή του Ραμπιό στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έφερε το γκολ της ισοφάρισης.