Μια εντυπωσιακή σειρά για τα playoffs της Basket League ολοκληρώθηκε στην Πάτρα με τρόπο εκπληκτικό: ένα απίστευτο τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου στην εκπνοή του τρίτου προημιτελικού χάρισε στον Άρη τη νίκη με σκορ 88-87 επί του Προμηθέα και την αντάμωση με τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά. Ο Τολιόπουλος έχει κάνει ουκ ολίγα θαύματα φέτος, αλλά το συγκεκριμένο είναι... άπαιχτο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1h9s66zlii9)

Ο Άρης δεν έχει φτάσει σε ημιτελικούς Basket League από το 2017.

Προμηθέας-Άρης: "Κίτρινη" κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο

Ο Άρης ήταν το αφεντικό στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Η πρώτη περίοδος ήταν πραγματικά ονείρωξη για τους "κίτρινους". Ο Άρης έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους μόλις στο 5', 18-7, ενώ σκόραρε συνολικά 31 πόντους στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με 15. Μάλιστα, έκανε σερί 11-0, αφού ο Προμηθέας είχε πλησιάσει στους 4, 20-16.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1h7lbe0b3jt)

Προμηθέας-Άρης: Οργιώδης αντεπίθεση

Ο Άρης δεν σκόραρε το ίδιο στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν άφησε τον Προμηθέα να βρει ρυθμό. Το 19-19 δείχνει ότι οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πέρασαν το δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς να κινδυνέψουν, αφού η διαφορά έφτασε μέχρι τους οκτώ πόντους πριν οι φιλοξενούμενοι την "γυρίσουν", στους 15, 50-35.

Ωστόσο, ο Προμηθέας δεν παράτησε το παιχνίδι. Με το σκορ στο 55-40, οι γηπεδούχοι, προεξάρχοντος των Κάουαν και Χέιλ, "έτρεξαν" επιμέρους 10-1 αρχικά, για να φέρουν τη διαφορά στους έξι, 56-50.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1h995efrjdt)

Ο Ρέινολντς σκόραρε στο τέλος της επίθεσης του Προμηθέα, ανενόχλητος αφού ο Άρης είχε αποφασίσει να ρισκάρει αυτό το σουτ, και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά, 85-84, με 29,1'' να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού. Ο ίδιος είχε πάρει ένα κρίσιμο ριμπάουντ λίγο νωρίτερα, ώστε να ανανεώσει την επίθεση των Αχαιών.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1h9pppji4wx)

Ο Σταρκ ανέλαβε την ευθύνη της επίθεσης του Άρη, αλλά το σουτ ήταν κοντό. Ο Πάπας ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 87-84, ενώ ο Κάουαν έκανε σχεδόν αμέσως φάουλ στον Τολιόπουλο.

Ο διεθνής γκαρντ έβαλε την πρώτη βολή με 4,5'' να απομένουν και έκανε διεκδικούμενη τη δεύτερη. Έγινε κάτοχος της μπάλας και βγήκε στην περιφέρεια, όπου εξαπέλυσε ένα... γυριστό τρίποντο, το οποίο βρήκε στόχο, υπό τα έκπληκτα μάτια απάντων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1h9zgmk1e9t)