Ο Παναθηναϊκός AKTOR μετέτρεψε την μέρα της... επτάστερης γιορτής του και σε υγεινό περίπατο κόντρα στον Άρη για τον πρώτο ημιτελικό της Basket League τον οποίο και υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ που φόρεσε τα... καλά του για να υποδεχθεί το έβδομο αστέρι του "τριφυλλιού" το παρκέ, το λάβαρο με το έβδομο ευρωπαϊκό της Euroleague και τον Νίνο που τους ξεσήκωσε όλους με το "μέχρι τέλους"!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1o2fc1jxpqp)
Οι ανανεωμένοι με το έβδομο αστέρι στις φανέλες τους "πράσινοι" με... φόρα από την κορυφή της Ευρώπης, και την μεγάλη εμφάνιση τους κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης που τους οδήγησε στην έβδομη ευρωπαϊκή κούπα της ιστορίας τους, ήταν καταιγιστικοί κόντρα στους Θεσσαλονικείς οι οποίοι όσο και αν "πάλεψαν" σε ορισμένα σημεία με κύριο εκφραστή της επίθεσης τους τον Ντε Σόουζα εντέλει "υποκλίθηκαν" την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού AKTOR που με 89-71 έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στους τελικούς τους πρωταθλήματος.

Επίθεση... φωτιά από Παναθηναϊκό AKTOR, "έλαμψε" ο Ντε Σόουζα από τον Άρη

Με δυο τρίποντα των Γκριγκόνις και Μπλούμπεργκς ξεκίνησε η αναμέτρηση (3-3), ενώ στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός AKTOR πάτησε...γκάζι και με σερί 7-0 προηγήθηκε 10-3. Αν και ο Άρης μείωσε σε 10-6 ο Μπαλτσερόφσκι ανέλαβε δράση και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στο "τριφύλλι" (16-6) το οποίο είχε τα ηνία του αγώνα, καταιγιστικό ρυθμό και με επίθεση... φωτιά "έκλεισε" το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 28-13.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1o0mez8bbox)
Ο Ντε Σόουζα το πήρε... προσωπικά για τους Θεσσαλονικείς, έδινε πολλές λύσεις και χάρη σε δικούς του πόντους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φανούν περισσότερο ανταγωνιστικοί και να μειώσουν σε 30-21. Από το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου μέχρι να διαμορφωθεί το 30-21 ο Ντε Σόουζα έμοιαζε ασταμάτητος και είχε πετύχει οκτώ πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1o0o0n8nmax)
Οι γηπεδούχοι αν και έβλεπαν κάποια αντίσταση από τον Άρη εξακολουθούσαν να έχουν ασφαλές προβάδισμα (39-28), ο Τολιόπουλος με τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στους 11 (39-28), ενώ το ημίχρονο "έκλεισε" με το υπέρ 43-32 του Παναθηναϊκού AKTOR που έβλεπε τους "κίτρινους" να προσπαθούν να βγάλουν αντίδραση και να "μαζέψουν" τη διαφορά που διατηρούταν σε διψήφιο αριθμό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1o0rqg6tb49)

"Καθάρισε" τη νίκη το "τριφύλλι" μέσα σε αποθέωση

Ο Παναθηναϊκός AKTOR συνέχιζε να έχει σταθερά το προβάδισμα (51-37), ενώ η μείωση σε 51-39 για τον Άρη ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο και φοβερό κάρφωμα από τον Ντε Σόουζα που "έκλεβε" τις εντυπώσεις από τους Θεσσαλονικείς και ήταν ο κινητήριος μοχλός της επίθεσης τους. Ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός με συνεχόμενα καλάθια από τις δυο πλευρές, ενώ οι "πράσινοι" διατηρούσαν προβάδισμα άνω των 10 πόντων (65-52).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1o1f7frqakh)
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά μετά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κάτω από τους 10 πόντους (67-59) και να... στριμώξουν ως έναν βαθμό τους γηπεδούχους. Η διαφορά ωστόσο δεν άργησε να επανέλθει σε διψήφιο αριθμό, ο Ναν με καθοριστικό τρίποντο έγραψε το 72-59 και ο Γκριγκόνις στη συνέχεια με τρίποντη "βόμβα" το 75-62.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1o1i0iwbn55)
Οι γηπεδούχοι όσο κυλούσαν τα λεπτά δεν... κατέβαζαν στροφές, έμοιαζαν ασταμάτητοι στην επίθεση, ενώ παρουσίαζαν και καλύτερο πρόσωπο στην άμυνα "εκτοξεύοντας" τη διαφορά στους 20 πόντους (84-64) με τρίποντο του Γκριγκόνις. Έχοντας όλα κριθεί, οι δυο ομάδες έπαιζαν πιο ελεύθερα στα εναπομείναντα λεπτά στα οποία ο Άρης κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους 20 για το τελικό 89-71 υπέρ του Παναθηναϊκού ΑΚΤΟR.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1o2e53u678x)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 43-32, 67-59, 89-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 15 (5/6 δίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Γκραντ 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ναν 16 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 14 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Σλούκας 7 (1), Παπαπέτρου 6 (3/3 δίποντα), Λεσόρ 11 (3/7 δίποντα, 5/6 βολές), Αντετοκούνμπο 3, Ερνανγκόμεθ

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλούμπεργκς 11 (3/5 τρίποντα), Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 15 (7/9 δίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκάλινατ 8 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 4, Σανόγκο 2, Κατσίβελης 9 (1), Περσίδης 2, Καλόγηρος, Ριντ 6 (3/5 δίποντα)