Το Αλεξάνδρειο "φλεγόταν" από την απίστευτη ατμόσφαιρα των "κίτρινων", ο Άρης προσπάθησε να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR ομως οι "πράσινοι" άντεξαν στην πίεση των Θεσσαλινικών! Το "τριφύλλι" που πήρε... μπρος επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε με 85-60 σ' ένα ματς με αρκετή ένταση, έκανε το 2-0 στα ημιτελικά της Basket League και πέρασε "αέρα" στους τελικούς, εκεί όπου θα "μονομαχήσει" με τον "αιώνιο" αντίπαλο του, Ολυμπιακό για την κούπα του πρωταθλητή!

Πίεσε ο Άρης, πήρε τα ηνία ο Παναθηναϊκός AKTOR

Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δυο ομάδες.Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 6-5, ο Παναθηναϊκός AKTOR πέρασε μπροστά με 7-6 όμως οι "κίτρνοι" με κύριους εκφραστές της επίθεσης τους τον Γκάλινατ και τον Ντε Σόουζα ισοφάρισαν σε δυο περιπτώσεις (9-9, 11-11) και πήραν το προβάδισμα με 13-13.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pm8h1tu4c9)
Το "τριφύλλι" αν και ισοφάρισε σε 13-13 είδε τους Θεσσαλονικείς να κάνουν το 15-13 και να "κλείνουν" το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ. Το 15-13 έγινε... γρήγορα 15-17 υπέρ του "τριφυλλιού", ο Άρης όμως με μεγάλο τρίποντο του Σταρκ ισοφάρισε στη συνέχεια σε 18-18 και πέρασε μπροστά με 20-18 χάρη σε με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ντε Σόουζα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pljqx9vfgh)
Οι δυο ομάδες πήγαιναν... χέρι χέρι (25-25), η μία "απαντούσε" στην άλλη και οι γηπεδούχοι έπαιζαν καλή άμυνα πάνω στους πρωταθλητές Ευρώπης.
Χουάντσο και Λεσόρ κατάφεραν να "ξεκολλήσουν" επιθετικά τους φιλοξενούμενους που... πάτησαν γκάζι, προηγήθηκαν με 27-33 αυξάνοντας τη διαφορά στους πέντε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pm4zwcfpbl)
O Γκριγκόνις με βολές διαμόρφωσε το 28-36 υπέρ του "τριφυλλιού" που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο οποίο ο Άρης έπαιζε πολύ καλή άμυνα και περιόριζε τις επιθετικές αρετές των φιλοξενούμενων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pm3bkwoxuh)

Πάτησε... γκάζι το "τριφύλλι" και "καθάρισε" τη νίκη στο δεύτερο μέρος

Για πρώτη φορά στο ματς, ο Παναθηναϊκός AKTOR κατάφερε να... ξεφύγει με διψήφια διαφορά (29-40) και να βγάλει μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι του όμως ο Τολιόπουλος με λέι άπ κατέβασε ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (37-40). Ναν και Μήτογλου ανέλαβαν δράση και η διαφορά "εκτοξεύτηκε" στο +17 (33-50) για τους φιλπξενούμενους που έδειχναν να έχουν "ξεμπουκώσει" επιθετικά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pmgaa90j01)
Ο Ντε Σόουζα κατάφερε χάρη σε δικές του προσπάθειες να μειώσει σε 42-55, ο Ναν βγήκε... μπροστά και με τρίποντη "βόμβα" έγραψε το 47-60 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR όσο κυλούσαν τα λεπτά διατηρούσε το υπέρ του διψήφιο προβάδισμα (53-64) και με 8-0 σερί η διαφορά αυξήθηκε στους 21 πόντους (53-74).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pmus1otzx5)
Ο Άρης έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον καταιγιστικό ρυθμό των "πράσινων" που στο δεύτερο μέρος έμοιαζαν ασταμάτητοι επιθετικά. Το "τριφύλλι" διατηρούσε άνετα στους 20 τη διαφορά (59-79), στα εναπομείναντα λεπτά το ματς απέκτησε πιο... χαλαρό ρυθμό, ο Άρης σκόραρε με τους Ριντ και Καλόγηρο για να διαμορφωθεί το τελικό 65-80.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pnk9yhowkx)
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 9 (1/7 τρίποντα. 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μπλούμπεργκς (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Ντε Σόουζα 12 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκάλινατ 12 (2/7 τρίποντα), Σλαφτσάκης 4 (6 ριμπάουντ), Σταρκ 7 (1), Κατσίβελης 6, Τσαχτσίρας, Περσίδης 2, Καλόγηρος 5, Ριντ 6

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Μπαλτσερόφκσι 7 (3 ριμπαόυντ), Γκραντ 13 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Γκριγκόνις 11 (1), Μήτογλου 6 (8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 3 (3 ριμπάουντ), Μωραΐτης (2 ασίστ), Σλούκας (3 ασίστ), Παπαπέτρου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεσόρ 15 (7 ριμπάουντ, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 2, Ερνναγκόμεθ 10 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)