Η Μπαρτσελόνα είχε μια τελευταία ευκαιρία να μείνει... ζωντανή όμως η Ρεάλ Μαδρίτης απέδειξε γιατί την αποκαλούν "Βασίλισσα" στο "Παλαού Μπλαουγκράνα"! Σ' ένα παιχνίδι με φοβερό θέαμα, εντυπωσιακές φάσεις, εναλλαγές στο σκορ και σπουδαίες "μονομαχίες" οι Μαδριλένοι έβαλαν μεγάλα καλάθια στο φινάλε όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 90-90 και με 92-95 πήραν την πολυπόθητη νίκη που τους... στέλνει στους τελικούς της ACB!

Κατάθεση ψυχής από τους "μπλαουγκράνα" που εμφάνισαν διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τους δυο προηγούμενους ημιτελικούς, έκαναν ανατροπή και πήραν το προβάδισμα σε αρκετές περιπτώσεις όμως εντέλει "υποκλίθηκαν" στην ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης που πάει... φουλ για κούπα!

Κορυφαίος ο Φακούντο Καμπάτσο με 21 πόντους και 6 ασίστ, ακολούθησε ο Τζάναν Μούσα με 14 πόντους και 7 ασίστ,ενώ οι Έντι Ταβάρες και Βενσάν Πουαριέ πρόσθεσαν από 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ξεχώρισε ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 27 πόντους για τους Καταλανούς,

H Ρεάλ Μαδρίτης "σκούπισε" με 3-0 τη Μπαρτσελόνα και προκρίθηκε στους τελικούς της ACB

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς τις... διαθέσεις της στο επιθετικό κομμάτι και ιδιαίτερα στο τρίποντο το οποίο είναι και το βασικό χαρακτηριστικό αλλά και δυνατό της στοιχείο. Ενδεικτικό είναι ότι είχε 5/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο όντας σχεδόν αλάνθαστη από τη γραμμή των 6,75μ, ενώ είχε τα ηνία και "έκλεισε" το πρώτο 10λεπτο με το υπέρ της 28-20.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pp6a02vmc9)
Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε με τους... καλύτερους οιωνούς για τη Μπαρτσελόνα η οποία έχασε τον Βέσελι ο οποίος ενώ είχε ήδη δυο φάουλ, υπέκυψε σε τρίτο αλλά λόγω διαμαρτυρίας δέχτηκε απευθείας τεχνική ποινή και με τέσσερα συνολικά αποβλήθηκε από την αναμέτρηση. Παρ΄όλα αυτά, οι "μπλαουγκράνα" έβγαλαν αντίδραση και βελτίωσαν την απόδοση τους ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι, δέχτηκαν 21 πόντους και πέτυχαν 25 για να "κλείσει" το πρώτο ημίχρονο με το 49-45 υπέρ των Μαδριλένων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pp7saw4o4x)
Οι Καταλανοί εμφανίστηκαν... αγριεμένοι στην τρίτη περίοδο, γνώριζαν πως σε περίπτωση ήττας θα έμεναν εκτός διεκδικήσης τελικών και με φοβερή μαχητικότητα, φανταστικές άμυνες και πολύ καλές επιθετικές επιλογές κατάφεραν να πάρουν τα ηνία και να βρουν 31 (!) πόντους.

Στην επίθεση πετούσαν... φωτιές, με το highlight να έρχεται από τον Πάρκερ ο οποίος με απίθανο κάρφωμα πόσταρε τον Έντι Ταβάρες και... ξεσήκωσε το κοινό. Με 76-72 ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδος η Μπαρτσελόνα που έβγαλε φοβερή αντίδραση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1ppwczr798h)
Στην τέταρτη περίοδο "έπεσαν" κορμιά, ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός σ' ένα ντέρμπι με τα... όλα του όπου οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (87-87). H Μπαρτσελόνα στην... κόψη του ξυραφιού πέρασε μπροστά με 90-89.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pqk6334d61)
Η Ρεάλ έφερε το ματς στα ίσα (90-90) και με καθοριστικά καλάθια πέρασε μπροστά με 90-95. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 92-95, στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι με το 92-95 να μένει μέχρι τέλους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1pqtdt83n15)

ΤA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 45-49, 76-72, 92-95