Ούτως ή άλλως, από τις αναμετρήσεις τους τη φετινή σεζόν, αρχής γενομένης από το δραματικό τελικό του Super Cup και έπειτα από τον ημιτελικό του Κυπέλλου και τα δύο παιχνίδια της κανονικής περιόδου, οι τελικοί μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ για τη Handball Premier αναμένονταν δραματικοί και αμφίρροποι. Όπερ και εγένετο, με το 25-23 στο κλειστό της Ηλιούπολης να έρχεται με ένα κλέψιμο του Βίντα και ένα γκολ του Κάφτσιτς σε νεκρό χρόνο.

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Ομ. Ξυνή - Α.Ε.Κ. | 1ος Τελικός, Handball Premier 2023/24

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Την κράτησε χαμηλά, αλλά επέστρεψε

Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στη δυνατή άμυνά του για να πάρει προβάδισμα. Η ΑΕΚ, σε 35 λεπτά παιχνιδιού, είχε πετύχει μόνο εννιά γκολ, 15-9, αλλά έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση. Μέσα σε ένα δεκάλεπτο έβαλε σχεδόν άλλα τόσα, με αποτέλεσμα να μειώσει στα δύο, 19-17.

Λίγο αργότερα, βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής, 20-19. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε το προβάδισμά του, αλλά στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 24-23, η ΑΕΚ είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει. Αυτό δεν συνέβη και οι "ερυθρόλευκοι" άνοιξαν το σκορ στη σειρά των τελικών, που κρίνονται στις τρεις νίκες.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 6 Ιουνίου, στην αίθουσα "Γ. Κασσιμάτης" του ΟΑΚΑ,