Παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον, αφού ήταν το νοκ άουτ για την τρίτη θέση της Basket League και "τσιγκλούσε" τον αθλητικό εγωισμό των αθλητών του Περιστερίου και του Άρη, έγινε στο κλειστό της οδού Κένεντι. Εν τέλει, ύστερα από αλλαγές στα προβαδίσματα, το Περιστέρι έφτασε στη νίκη, 75-71, και πήρε την τρίτη θέση στη βαθμολογία της Basket League.

Περιστέρι-Άρης: Έξαλλο ξεκίνημα και ισορροπία

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά στην πρώτη περίοδο, 12-2, και στην οδό Κένεντι έτριβαν τα χέρια τους στην προοπτική μιας άνετης βραδιάς, αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ. Ο Άρης ήλεγξε το παιχνίδι και ροκάνισε τη διαφορά, με αποτέλεσμα να φτάσει στην απόσταση ενός σουτ, 23-20, όταν βγήκε το δεκάλεπτο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1t5940llr01)

Οι "κίτρινοι" είχαν τον Βασίλη Τολιόπουλο σε εξαιρετική κατάσταση κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο διεθνής γκαρντ, που ο Βασίλης Σπανούλης ξέρει τι μπορεί να κάνει, άλλωστε βασίστηκε πάνω του στα παιχνίδια της Εθνικής για τα προκριματικά του Eurobasket 2025, που ήταν τα πρώτα του ως κόουτς, τελείωσε το ημίχρονο με 4 στα 5 τρίποντα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1t5sbdl01s1)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1t5wvacgt5d)

Ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 14', 25-26, και μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη συχνότητα αυτού του διαστήματος ως και το ημίχρονο.

Το Περιστέρι, από τη μεριά του, είχε για πλέον αξιόπιστο σκόρερ τον Νίκο Χουγκάζ. Ο Άρης, από τη μεριά του, μπόρεσε να πάρει παραγωγικότητα και από παίκτες όπως ο Κατσίβελης, που έβαλε σημαντικά σουτ για την οικονομία του παιχνιδιού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1t6a0yplv4h)

Περιστέρι-Άρης: Κρίθηκε στο νήμα

Ο Άρης έδειξε να μπορεί να συντηρήσει ένα προβάδισμα και να φτάσει στην άκρως τιμητική τρίτη θέση, έχοντας, κιόλας, σπάσει δύο ομάδων την έδρα. Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη ως το 49-49, με 3'50'' για τη λήξη της, όμως ο Άρης έκανε ένα επιμέρους 2-9, για να φτάσει να προηγείται ακόμα και με επτά πόντους, 51-58.

Το Περιστέρι, όμως, τελείωσε την περίοδο με τέσσερις διαδοχικούς πόντους και παρέμεινε κοντά στο σκορ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1t6u4attiyx)

Ο Άρης κράτησε το προβάδισμα ως και 2'50'' πριν τη λήξη του ματς, όταν ο Χουγκάζ ανέλαβε και με διαδοχικά δίποντα έδωσε στο Περιστέρι δύο φορές το προβάδισμα, 68-66 και 70-68.

Το Περιστέρι από εκεί και ύστερα είχε 4 στις 4 ελεύθερες βολές, με Ράγκλαντ και Μήτρου-Λονγκ, ενώ ο Άρης μείωσε με φόλοου του Σανόγκο και 9,6'' να απομένουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1t70ejhk9jd)

Μάλιστα, ο Καστρίτης έγινε έξαλλος με το φάουλ που έγινε στον Μήτρου-Λονγκ με το σκορ στο 72-69, αφού ο Άρης θα είχε χρόνο. Πάντως, ο Τολιόπουλος δήλωσε πρόβλημα στην αριστερή γάμπα στο τελευταίο τάιμ άουτ του Άρη και δεν έπαιξε στα τελευταία 17'' του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι τελείωσε με μία βολή του Μήτρου-Λονγκ.