Η Αγγλία είναι μια από τις ομάδες που θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Euro 2024 και λογίζεται ως φαβορί για την κατάκτηση του! Μόνο αυτό δεν έδειξε στην πρόβα "τζενεράλε" πριν... φτιάξει βαλίτσες για τα γήπεδα της Γερμανίας. Τα "τρία λιοντάρια"... πάγωσαν με την ήττα τους 1-0 από την Ισλανδία τους χιλιάδες φιλάθλους που κατέκλυσαν τις εξέδρες του "Wembley" για να δουν μια "παράσταση" της ομάδας τους η οποία εξελίχθηκε σε... φιάσκο! Θορστέινσον ο... τιμωρός των Άγγλων, αποχωρούσαν φίλαθλοι από το 85ο λεπτό!

Η Ισλανδία "τιμώρησε" την Αγγλία πριν το Euro 2024

Όλοι περίμεναν να δουν γκολ, θέαμα, υπεροχή και επιβλητική εμφάνιση της Αγγλίας πριν το Euro 2024 όμως η ιστορία έμελλε να... γραφτεί διαφορετικά! Τα "τρία λιοντάρια" όχι απλά δεν κατάφεραν να "λυγίσουν" την Ισλανδία στο τελευταίο τους φιλικό αλλά ηττήθηκαν με 1-0 χάρη σε δυνατό σουτ του Θορστέινσον στο 12ο λεπτό.

Αγγλία – Ισλανδία: 0-1 (Friendly Match, 07/06/2024)

Κέιν και Πάλμερ είχαν τις ευκαιρίες τους να ισοφαρίσουν ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και έτσι οι Άγγλοι πηγαίνουν στο Euro 2024 με... αρνητικό πρόσημο! Προβληματισμένος ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ για το γεγονός ότι οι παίκτες του δεν κατάφεραν να βρουν τη λύση απέναντι σε έναν πιο αδύναμο θεωρητικά αντίπαλο.

Μάλιστα, οι Ισλανδοί είχαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 67ο λεπτό με κεφαλιά του Ίνγκασον όμως ο Ράμσντεϊλ με σωτήρια επέμβαση απέτρεψε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Ενδεικτικό της απογοήτευσης των χιλιάδων φιλάθλων που βρέθηκαν στο "Wembley" για να δουν από κοντά την εθνική τους ομάδα είναι ότι αποχωρούσαν αρκετοί εξ' αυτών από το 85ο λεπτό.

Αξίζει να τονιστεί ότι αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Αγγλία ηττήθηκε στο τελευταίο της ματς πριν από τη συμμετοχή της σε μεγάλη διοργάνωση μετά το 1968 όταν και είχε χάσει με 1-0 από την Γερμανία πριν την έναρξη του EUro 1968.

Τα αποτελέσματα στα φιλικά:

Τσεχία - Μάλτα 7-1 (6' πεν. Μπαράκ, 44' 58' Τσίτιλ, 47' 86' Γιούρασεκ, 71' Λινγκρ, 89' Τσέρνι / 59' Εμπόνγκ)

Αλβανία - Αζερμπαϊτζάν 3-1 (12' Μπαϊράμι, 81' Μανάι, 88' Λάτσι 90+1' Γκουρμπάνλι)

Ρουμανία - Λίχτενσταϊν 0-0

Αγγλία - Ισλανδία 0-1 (12' Πορστέινσον)

Πολωνία - Ουκρανία 3-1 (11' Βαλουκίεβιτς, 16' Ζιελίνσκι, 30' Ρόμαντσουκ / 41' Ντόβμπικ)

Σκωτία - Φινλανδία 2-2 (54' αυτ. Χόσκονεν, 58' Σάνκλαντ / 72' Κάλμαν 85' πεν. Άντμαν)