To Euro 2024 μετρά... αντίστροφα για την εκκίνηση του και οι εθνικές ομάδες κάνουν τις τελευταίες τους πρόβες "τζενεράλε" λίγο πριν το μεγάλο ποδοσφαιρικό ραντεβού στην Γερμανία! Η Ισπανία έδειξε για ακόμη μια φορά πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, με την επίθεση της να πετά "φωτιές" σ' ένα ακόμη φιλικό, η Κροατία "πλήγωσε" την Πορτογαλία, ενώ εμφατικές νίκες πέτυχαν Δανία και Βέλγιο!

Εντυπωσιάζει η Ισπανία που "διέλυσε" την Βόρεια Ιρλανδία

Η Ισπανία στέλνει... μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση λίγο πριν το Euro 2024 καθώς σε κάθε της φιλικό εντυπωσιάζει και δείχνει αποφασισμένη για... μεγάλα πράγματα. Τελευταίο... θύμα της η Βόρεια Ιρλανδία που παραδόθηκε στις... ορέξεις των Ισπανών οι οποίοι έμοιαζαν ασταμάτητοι στην επίθεση και με το ευρύ 5-1 στην Μαγιόρκα έδειξαν πανέτοιμοι για την πρεμιέρα τους που θα τους βρει σε λίγες μέρες αντίπαλους με την Κροατία.

Ισπανία - Β. Ιρλανδία: 5-1 (Friendly Μatch, 8/6/24)

Η Βόρεια Ιρλανδία αν και προηγήθηκε πολύ νωρίς στο ματς, μόλις στο 20 λεπτό, στη συνέχεια όχι απλά είδε την "φούρια ρόχα" να βγάζει αντίδραση αλλά να την "ισοπεδώνει" βρίσκοντας τέσσερις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο μέρος. "Έλαμψε" ο Πέδρι με δυο γκολ, σκόραραν Ρουίθ και Μοράτα, ενώ στο 60ο λεπτό ο Ογιαρθάμπαλ έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 5-1.

Η ενδεκάδα της Ισπανίας: Σιμόν, Νάβας (46' Καρβαχάλ), Νάτσο (52' Λαπόρτ), Λε Νορμάντ, Κουκουρέγια (46' Γκριμάλντο), Πέδρι (61' Μερίνο), Ρόδρι, Ρουίθ, Γιαμάλ (72' Χοσέλου), Μοράτα (52' Ογιαρθάμπαλ), Γουίλιαμς

Η Κροατία υπέταξε την Πορτογαλία πριν το Euro 2024

Αρκετά χορταστικό ήταν το φιλικό της Πορτογαλίας με την Κροατία στην Λισαβόνα, με γκολ, θέαμα και εντυπωσιακές φάσεις και "μονομαχίες"! Στο τέλος... χαμογέλασαν οι Κροάτες οι οποίοι παρουσιάστηκαν αρκετά "σκληροί" για να πεθάνουν, πήραν τη νίκη με 2-1 και έστειλαν... μήνυμα προς την Ισπανία την οποία θα αντιμετωπίσουν στην πρεμιέρα τους στο Euro στις 15 Ιουνίου.

Πορτογαλία-Κροατία: 1-2 (Friendly Μatch, 8/6/24)

Σε μεγάλα... κέφια ήταν ο αρχηγός, Λούκα Μόντριτς ο οποίος έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο ματς στο 8ο λεπτό ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, σ' ένα πρώτο μέρος όπου οι δυο ομάδες έφτασαν τις 16 τελικές. Οι δυο προπονητές έκαναν αλλαγές στο δεύτερο μέρος, οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Ζότα όμως η Κροατία ήταν αυτή που βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπούντιμιρ ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Πάσαλιτς που βρήκε στο δοκάρι και έγραωε το τελικό 2-1.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ (46' Σεμέδο), Ρούμπεν Ντίας, Ινιάτσιο, Μέντες (46' Κανσέλο), Φερνάντες (70' Νέτο), Παλίνια, Βιτίνια (84' Νούνες), Μπερνάρντο Σίλβα, Ράμος (46' Ζότα), Φέλιξ (46' Λεάο)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόνγκρατσιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (54' Σούσιτς), Μπρόζοβιτς (75' Ιβάνουσετς), Κόβατσιτς (75' Βλάσιτς), Μάγερ (54' Μάριο Πάσαλιτς), Μπούντιμρ (67' Πέτκοβιτς), Κράμαριτς (54' Πέρισιτς)

Νίκες για Δανία και Βέλγιο πριν το Εuro 2024

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στα φιλικά τους λίγο πριν το Euro 2024 Δανία και Βέλγιο! Οι Δανοί στάθηκαν εξαιρετικά κόντρα στη Νορβηγία στην έδρα της Μπρόντμπι, επιβλήθηκαν με 3-1 και έδειξαν πολύ θετικά στοιχεία. Ο Χόιμπιεργκ με δυνατό σουτ έγραψε το 1-0 στο 12ο λεπτό, ενώ ο Βέστεργκααρντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 21ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Όλσεν. Ο Χάαλαντ μείωσε στο 72ο λεπτό σε 2-1 με κοντινό πλασέ όμως ο Πόουλσεν "σφράγισε" τη νίκη στο 90ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Denmark vs Norway 3-1 Highlights & All Goals | Friendly 2024 HD

Το Βέλγιο έδειξε εξαιρετικά δείγματα γραφής λίγο πριν το Euro 2024 και έδειξε έτοιμο να πρωταγωνιστήσει! ΟΙ Βέλγοι νίκησαν εύκολα με 2-0 το Λουξεμβούργο στις Βρυξέλλες ωστόσο σήμανε... συναγερμός με τον τραυματισμό του Μενιέ ο οποίος αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή. Η ομάδα του Τεντέσκο ήταν κυρίαρχη καθ' όλη τη διάρκεια, προηγήθηκε με 1-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκάκου, ενώ ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το 2-στο 57ο λεπτό μετά από ασίστ του Ντοκού. Ο Τροσάρ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 81ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα στα φιλικά:

Σλοβενία - Βουλγαρία 1-1 (14' Σπόραρ / 4' πεν. Ντεσπόντοφ)

Ουγγαρία - Ισραήλ 3-0 (11' Ρ. Σάλαϊ, 19' 22' Βάργκα)

Μολδαβία - Κύπρος 3-2 (43' Μόσπαν, 71' Σπίνα, 78' Μπογκάτσιους / 50' Σπόλιαριτς, 54' Πίττας)

Σουηδία - Σερβία 0-3 (18' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 60' Μίτροβιτς, 70' Τάντιτς)

Ελβετία - Αυστρία 1-1 (26' Βίντμερ / 5' Μπάουμγκαρτνερ)

Πορτογαλία - Κροατία 1-2 (48' Ζότα / 8' Μόντριτς, 56' Μπούντιμιρ)

Δανία - Νορβηγία 3-1 (12' Χέιμπιεργκ, 21' Βέστεργκααρντ, 90' Πόουλσεν / 72' Χάλαντ)

Βέλγιο - Λουξεμβούργο 3-0 (43' πεν. 57' Λουκάκου, 80' Τροσάρ)

Ισπανία - Βόρεια Ιρλανδία 5-1 (12' 29' Πέδρι, 18' Μοράτα, 35' Ρουίθ, 60' Ογιαρθάμπαλ / 2' Μπάλαρντ)