Εκτός από τον τελικό του τριπλούν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στη Ρώμη έμεινε ο Δημήτρης Τσιάμης, με τον 42χρονο Έλληνα πρωταθλητή να μην καταφέρνει να πάρει την πρόκριση καταλαμβάνοντας συνολικά την 15η θέση. Η πρώτη του προσπάθεια ήταν στα 16.32μ., η δεύτερη που ήταν και η καλύτερη ήταν στα 16,33μ. και η τρίτη στα 16.32μ. Εκτός έμεινε και ο Ανδρέας Πανταζής καθώς είχε δυο άκυρες προσπάθειες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1vdoc0xgrzl)

Στον αντίποδα, ο Σωτήρης Γκαραγκάνης κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά των 200μ., με τον Έλληνα αθλητή ο οποίος αγωνίστηκε στην δεύτερη προκριματική σειρά, να τερματίζει στην πέμπτη θέση με 20.91 και να κατακτά την 10η θέση που του έδωσε την πολυπόθητη πρόκριση. Από την άλλη, εκτός ημιτελικού  έμεινε ο Γιάννης Καριοφύλλης ο οποίος αγωνίστηκε στην πρώτη προκριματική σειρά και κατέλαβε την 16η θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 21.00.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1vegl5lv6cp)