Δύο ακόμη ελληνικές συμμετοχές είχε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου της Ρώμης, με τον Κώστα Ζάλτο να τερματίζει στη 12η θέση στον τελικό της σφυροβολίας και τον Σωτήρη Γκαραγκάνη να τίθεται εκτός με την έβδομη θέση που κατέλαβε στα 200 μέτρα.

Στη 12η θέση ο Ζάλτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου - Εκτός τελικού ο Γκαραγκάνης

Στην 12η θέση τερμάτισε ο Κώστας Ζάλτος στη παρθενική του εμφάνιση σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, με τον Έλληνα αθλητή της σφυροβολίας να έχει την καλύτερη ρίψη του στα 72.64, ενώ οι άλλες δύο που έκανε ήταν στα 71.53 και 71.94.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1vr5v1e9e8h)
Στον αντίποδα, ο Σωτήρης Γκαραγκάνης δεν κατάφερε να βρεθεί στον τελικό των 200 μέτρων, με τον Έλληνα πρωταθλητή να τερματίζει στην έβδομη θέση στην κούρσα του, πληρώνοντας ουσιαστικά την πολύ κακή εκκίνηση που έκανε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1vqwjorfde1)