Ο Παναθηναϊκός AKTOR εμφανίστηκε αλλαγμένος προς το - πολύ - καλύτερο στον τρίτο τελικό της Basket League και με μπροστάρηδες τους Ναν και Λεσόρ πήρε τη νίκη (83-76) απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι δεν ήταν έτοιμοι για μάχη (κάθε άλλο) όντας κάκιστοι τόσο επιθετικά όσο κυρίως αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σε ένα σημείο καλύτεροι, προσπέρασαν, όμως δεν ήταν έτοιμοι για μια τόσο μεγάλη νίκη. Πλέον η σειρά διαμορφώνεται στο 2-1 υπέρ των Πειραιωτών και θα κριθεί το βράδυ της Τετάρτης στο ΣΕΦ. Άκρως συγκινητική η ατμόσφαιρα στο ξεκίνημα για τον Πάρη Δερμάνη.

Επιτέθηκε στη ρακέτα ο Παναθηναϊκός AKTOR, με δύο τρίποντα και Μιλουτίνοφ άντεξε ο Ολυμπιακός

Το πρώτο δεκάλεπτο του τρίτου τελικού είχε αρκετές διαφορές σε σχέση με τους προηγούμενους τελικούς. Πρώτα από όλα, ο Παναθηναϊκός επιτέθηκε σχεδόν αποκλειστικά μέσα στη ρακέτα με τους παίκτες του Αταμάν να εκτελούν μόλις δύο τρίποντα. Τόσο ο Λεσόρ όσο και ο Ναν ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των πράσινων. Οι διαιτητές σφύριζαν κάθε επαφή αλλάζοντας "στρατηγική" γι' αυτό και οι δύο ομάδες χρεώθηκαν συνολικά 9 φάουλ στα πρώτα 3:30' της αναμέτρησης με Παπανικολάου και Κάνααν να χρεώνονται νωρίς από δύο φάουλ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wjtlj7w93l) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wjwayzvoo1)

Όταν οι "πράσινοι" βρήκαν μικρές διαφορές της τάξης των δύο κατοχών, ο Ολυμπιακός αντέδρασε με δύο τρίποντα από Λαρεντζάκη και Γουόκαπ. Η τρίτη όμως ήταν και η φαρμακερή καθώς ο Παναθηναϊκός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (23-18).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wk2mzwfdix)

Με εκπληκτικό Ναν και "ιπτάμενο" Κώστα Αντετοκούνμπο ο Παναθηναϊκός AKTOR βρήκε +16!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε, ειδικά στο πρώτο του μέρος. Ο Κέντρικ Ναν έκανε ότι ήθελε ενώ η ευχάριστη έκπληξη για τον Εργκίν Αταμάν ήταν η εικόνα του Κώστα Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας ψηλός εκνεύρισε τον Πετρούσεφ οδηγώντας τον σε δύο φάουλ ενώ με τη μαχητικότητά του και τα τελειώματά του πάνω από τη στεφάνη "έβαλε φωτιά" στο ΟΑΚΑ και οδήγησε σε ένα εκκωφαντικό 13-0 των Πρωταθλητών Ευρώπης (33-20). Η κάκιστη εικόνα του Γουίλιαμς-Γκος σε άμυνα και επίθεση έφερε και εκνευρισμό ανάμεσα στον ίδιο και τον Μπαρτζώκα με την παρεξήγηση να λύνεται στο τάιμ άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wk5d37jcv5) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wk9bid1ztt)

Αυτό το σερί σταμάτησε ο άστοχος μέχρι τότε, Άλεκ Πίτερς, ευστοχώντας στο πρώτο του τρίποντο μετά από 4 προσπάθειες. Παρ' όλα αυτά η διαφορά έφτασε μέχρι και το +16 (40-24) για τους γηπεδούχους με τον Ναν να φτάνει τους 15 πόντους. Μετά το δεύτερο τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα ο Ολυμπιακός επέστρεψε κάπω στο παιχνίδι καθώς στα τελευταία 2:30' έκανε ένα δικό του 10-3 που οδήγησε στο -9 του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wkbi3298j5) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wkpzdpphf5)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο τέλος της τρίτης περιόδου με τον Κάνααν να δίνει σάλπισμα αντεπίθεσης

Με πρωταγωνιστή τον Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε ξανά στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εκείνος που δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να ξεφύγουν πάνω από το +13 (47-34). Πάνω που ο Ολυμπιακός έσφιξε λίγο την άμυνά του, ήρθαν δύο μεγάλα σουτ από Ναν και Παπαπέτρου για να διατηρήσουν διψήφιο προβάδισμα. Τότε όμως ο Αϊζάια Κάνααν το πήρε κάπως προσωπικά (παρά τα 3 φάουλ του) και μείωσε μέχρι και το -6 (55-49).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wkxnjoetsp) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wl0kt171sx)

Ο Λεσόρ ήταν άστοχος στις βολές, όμως κατάφερε για πρώτη φορά πέραν των σημαντικών διπόντων του να φθείρει τον φανερά κουρασμένο Νίκολα Μιλουτίνοφ (έκανε 3 φάουλ στην τρίτη περίοδο). Από τη στιγμή που οι ερυθρόλευκοι μείωσαν, οι πράσινοι έπαιξαν ξανά καλή άμυνα, κάτι που τους έδωσε νέο διψήφιο προβάδισμα. Παρ' όλα αυτά ο Ολυμπιακός επέστρεψε ξανά μειώνοντας στο -2 (61-59) με το τέλος της περιόδου χάρη στον Πετρούσεφ και σε ένα... αυτοκαλάθι του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wl9mfq24qp) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wlen2klg35)

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 9-0 και πήρε τη νίκη

Πάνω που ο Σλούκας πήγε να δώσει μομέντουμ στον Παναθηναϊκό (πήρε το τέταρτο φάουλ των Κάνααν και Γουίλιαμς-Γκος), ένα φοβερό κάρφωμα του Παπανικολάου στον Λεσόρ και ένα του ΜακΚίσικ στον αιφνιδιασμό ισοφάρισαν το παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι όμως δεν βρήκαν ποτέ μεγάλο σουτ προσπέρασης και ο έλεγχος του παιχνιδιού παρέμεινε σε "πράσινα" χέρια. Και πάλι όμως ο Κάνααν δεν άφησε τη διαφορά να πάει πάνω από το +6 (72-66) μειώνοντας με τρίποντο ενώ ένα αφελές αντιαθλητικό του Ναν στον Μιλουτίνοφ έδωσε την ευκαιρία στο Σέρβο όχι απλά να μειώσει στον πόντο αλλά και να προσπεράσει (72-73).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wlhmruuad5) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wln7m5c32p)

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε καλάθι που θα έδινε μεγαλύτερο προβάδισμα και με καλάθι και φάουλ του Λεσόρ και τρίποντο του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός βρήκε νέο +5 το οποίο αποδείχθηκε καθοριστικό. Οι ερυθρόλευκοι σαν να "φοβήθηκαν να κερδίσουν" καθώς δέχθηκαν αναπάντητο 9-0 στο τελευταίο τρίλεπτο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1wlsnhpcrjd)

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-59, 83-76