Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό AKTOR στο "καυτό" ΣΕΦ για τον τέταρτο τελικό της Basket League, με τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται στη σειρά με 2-1 και να γνωρίζουν πως με νίκη θα κατακτήσουν το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση, αλλά τα δύσκολα σουτ των "πρασίνων", τους κράτησαν στο πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά των επτά πόντων (51-44) να μη δείχνει τη διαφορά των δύο ομάδων. Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως ανήκε εξ' ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να μπαίνει με το μαχαίρι στα... δόντια.

Ο Κέντρικ Ναν έκοβε κι... έραβε για το "τριφύλλι", σκοράροντας διαδοχικά δύσκολα καλάθια και ο Γκραντ έπαιξε εξαιρετικές άμυνες, με τους δύο Αμερικάνους των "πρασίνων" να στέλνουν τους τελικούς (85-88) σε πέμπτο παιχνίδι.

Ισορροπημένο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυνατά, αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ, ένα λεπτό μετά την έναρξη του αγώνα, με τους "ερυθρόλευκους" να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 5-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y95snoie9d)
O Παναθηναϊκός AKTOR μετά την διακοπή επέστρεψε αλλαγμένος, βρίσκοντας έστω και δύσκολα το σκοράσμα στην επίθεση και μ' ένα επιμέρους σκορ (4-10) πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι μ' έναν πόντο.

Οι "πράσινοι" ήταν ψύχραιμοι στην επίθεση τους, έχοντας και απίστευτη ευστοχία, καθώς έχουν σκοράρει σε τρεις εκπνοές επιθέσεων, με την πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων να "πληγώνεται" από τα σουτ των Σλούκα και Μήτογλου, διατηρώνοντας το προβάδισμα με 16-17.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y970p5vycp)
Η εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, τα "σκοτωμένα" σουτ του Παναθηναϊκού δεν μπήκαν και οι "ερυθρόλευκοι" έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με πέντε πόντους (22-17).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y98kesozjl)

Απίστευτη ευστοχία για τις δύο ομάδες με τρόμερα ποσοστά ευστοχίας και buzzer beater σουτ από το κέντρο του Γκραντ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, με την είσοδο του Κώστα Αντετοκούνμπο να δίνει βοήθειες στην ομάδα του σε άμυνα και επίθεση, ενώ πρόσφερε και την πιο όμορφη φάση του παιχνιδιού μ' ένα εξαιρετικό κάρφωμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y9bn1i23l5)
O Ολυμπιακός όμως είδε την αδυναμία στην άμυνα των Σλούκα και Ναν, με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος να τους "σημαδεύει" και με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό επτά πόντων (34-27) έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y9g4kgxsmp)
Ο Εργκίν Αταμάν είδε το πρόβλημα και πέρασε στο παρκέ τους Καλαϊτζάκη και Γκραντ οι οποίοι πίεσαν αρχικά στην άμυνα, αλλά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με δικό του τρίποντο, μετά από κλέψιμο του Παπανικολάου έστειλε τη διαφορά στο +11 (42-31) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y9mdg9qbnt)
Ο "Λάρι" συνέχισε να ευστοχεί για τον Ολυμπιακό, αλλά οι "πράσινοι" άρχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση τους, με τον Γκριγκόνις να μοιράζει και τον Κώστα Σλούκα να βάζει δύο δύσκολα προσωπικά λέι απ, ρίχνοντας τη διαφορά στους 6 (47-41) 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε στο παιχνίδι τον Τόμας Γουόκαπ για το τελευταίο λεπτό, με τον διεθνή με την Εθνική Ελλάδος γκαρντ να μοιράζει και να στέλνει τους "ερυθρόλευκους" στο +10 (51-41), αλλά ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο και έστειλε τους δύο αντιπάλους στο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων (51-44).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y9xmfogi5l)
Ένα πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν απίστευτα ποσοστά ευστοχίας, βάζοντας μεγάλα σουτ, με 64% στα εντός παιδιάς, με τον Ολυμπιακό να έχει 6/9 τρίποντα και τον Παναθηναϊκό με το buzzer beater του Γκραντ 8/13 σουτ έξω από τα 6.75.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y9zix22y55)

Ο Γκραντ γύρισε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό AKTOR που έπαιξε απίστευτη άμυνα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο, με τον Τζέριαν Γκραντ να παίρνει τον Παναθηναϊκό AKTOR στις πλάτες του, παίζοντας εξαιρετικές άμυνες και σκοράροντας με δύσκολα σουτ, ρίχνοντας τη διαφορά στους 4 (54-50).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yaa99pbpqx)
Η ευστοχία του πρώτου μέρους... εξαφανίστηκε στο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να κάνει διαδοχικά λάθη στην επίθεση του και τον Ναν με ένα εύστοχο δίποντο και δύο βολές να φέρνει τον Παναθηναϊκό μπροστά (54-56) πέντε λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yajisxeazl)
Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν σκοράρει μόνο με τρίποντα του Αϊζάια Κάνααν και πρέπει να βρουν λύσεις επιθετικά, με τον Άλεκ Πίτερς να βρίσκεται εκτός ρυθμού αγώνα, ενώ ο Μιλουτίνοφ δεν τροφοδοτήθηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yany2lizcx)
Το σκορ πήγαινε πόντο πόντο, με τους "πράσινους" να έχουν πλέον τον έλεγχο του αγώνα, με την άμυνα τους να σπάει... κόκκαλα και τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει στην επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (64-64) χάρις στο απίστευτα δύσκολο τρίποντο του Κάνααν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yaq6dq3xrt)

Μεγάλος νικητής ο Παναθηναϊκός AKTOR και η σειρά οδηγείται για πέμπτο τελικό στο ΟΑΚΑ

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην κρίσιμη τελευταία περίοδο με απίστευτο πάθος, με τον Γκραντ να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στον Πετρούσεφ και τον Εργκίν Αταμάν να παίρνει τεχνική ποινή, ενώ στην άλλη πλευρά ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έκανε το ίδιο στον Κώστα Σλούκα με το σκορ να είναι ισόπαλο (70-70) 7:30 πριν το τέλος του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yatdxpmgsh)
Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε το μομέντουμ του αγώνα, με τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει διαδοχικά προσωπικά καλάθια, στέλνοντας τη διαφορά για τους "πράσινους" στο +6 (71-77) έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yay3xj1rv5)
Η αδράνεια στα αμυντικά ριμπάουντ στοίχισε στον Ολυμπιακό με τον Ματίας Λεσόρ να πετυχαίνει ένα... τρελό καλάθι και φάουλ ενώ έπεφτε στο παρκέ, στέλνοντας τη διαφορά στο +7 (76-83) τρία λεπτά πριν το τέλος του τέταρτου τελικού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yb3yrr1qi1)
Ο Πίτερς μπήκε αλλαγή αντί του Μιλουτίνοφ με τους Πειραιώτες να αγωνίζονται χωρίς πεντάρι στα τελευταία λεπτά, με τον Αμερικάνο φόργουορντ να σκοράρει διαδοχικά ρίχοντας τη διαφορά στους 2 (83-85), με τον Παπανικολάου να δέχεται ένα απίστευτο στοπ από τον Γκραντ στην προσπάθεια του αρχηγού του Ολυμπιακού να ισοφαρίσει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1ybir9twt7l)
Ο Λεσόρ έκανε 1/2 βολές, ο Αϊζάια Κάνααν έχασε δύο συνεχόμενα σουτ μόνος του για να ισοφαρίσει, με τον Κέντρικ Ναν του 91% στις βολές να κάνει 0/2 στη... ρουλέτα των ελευθέρων βολών. Σειρά πήρε ο Γκος, ο οποίος με τη σειρά του έβαλε τη μία βολή με το σκορ στο 84-86, 9.8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1ybghis02nd)
Ο Τζέριαν Γκραντ έβαλε 2/2 βολές στο φινάλε, ο Κώστας Παπανικολάου κέρδισε τρεις βολές, έβαλε τη πρώτη αλλά έχασε τις άλλες δύο με τον Παναθηναϊκό AKTOR να παίρνει επικό "διπλό" στο ΣΕΦ και να στέλνει τη σειρά στον πέμπτο τελικό την Παρασκευή (14/06 - 21:15) στο ΟΑΚΑ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1ybujnkmtch)