Ο Εμμανουήλ Καραλής έκανε τον πιο αξιομνημόνευτο αγώνα στην καριέρα του στο "Ολίμπικο" της Ρώμης, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου. Ο τεράστιος Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε σε βάθρο για δεύτερη σερί διοργάνωση, μετά το Ευρωπαϊκό κλειστού στίβου στη Γλασκόβη, όπου πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Πέρασε με την πρώτη τα 5,50μ. και το ίδιο έκανε με τα 5,65μ. και τα 5,75μ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y92anby775)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y9b8hlqevl)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1y9t2bn6zw1)

Στα 5,82μ. ο Καραλής έκανε ένα θαυμάσιο πρώτο άλμα, αλλά βρήκε τον πήχη με τα πόδια του. Στο δεύτερο, ωστόσο, πέταξε και μπόρεσε να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

karalis_europaiko_stivou_romi_asimenio_metallio6
karalis_europaiko_stivou_romi_asimenio_metallio5
karalis_europaiko_stivou_romi_asimenio_metallio4
karalis_europaiko_stivou_ashmenio_metallio3
karalis_europaiko_stivou_ashmenio_metallio1

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου: Το ορόσημο του Καραλή

Ο Έλληνας πρωταθλητής έγινε μέρος του εκπληκτικού αγώνα που έγινε στο "Ολίμπικο" της Ρώμης. Επιπλέον, φαινόταν από την καθαρότητα των αλμάτων του ότι θα πήγαινε ψηλά, παρ' όλα αυτά ήταν δύσκολο να προεξοφληθεί ότι ο Καραλής θα έκανε αγώνα-ορόσημο και θα έγραφε ένα ατομικό ρεκόρ, όταν πέρασε τα 5,87μ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yan3yv4t1d)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yb3lr52zyp)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yc3okhkhvt)

Ο Καραλής εξασφάλισε το μετάλλιο όταν οι τρεις αντίπαλοί του, ο Τούρκος Σασμά, ο Γάλλος Κολέ και ο Γερμανός Ζίρνεκελ, απέτυχαν στα 5,87μ.

Ο Μόντο Ντουπλάντις, βεβαίως, ήταν άπαιχτος. Πέρασε για πλάκα τα 5,92μ. και τα 5,97μ., ενώ ο Καραλής, που απέτυχε στα 5,92μ., δοκίμασε στα 5,97μ. Δεν τα κατάφερε και αυτήν τη φορά.

Ο Καραλής έκανε ό,τι του επέβαλε η ανταγωνιστική φύση του. Πήγε τον πήχη στα 6,02μ. και έγινε ο πρώτος Έλληνας άλτης στην Ιστορία που δοκίμασε πάνω από τα 6μ. Ο Καραλής δεν μπόρεσε να περάσει και να πάρει το πανελλήνιο ρεκόρ. Προφανώς, όμως, η προπόνησή του αποδίδει και στους Ολυμπιακούς μπορεί να εστιάσει στο βάθρο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1ycmt8fftjt)

Ο Ντουπλάντις, από τη μεριά του, πέρασε τα 6,10μ., κάνοντας ρεκόρ αγώνων. Δεν τα κατάφερε στα 6,25μ., που θα ήταν παγκόσμιο ρεκόρ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yct1dl9jld)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1yd183kkl61)