Ένας τυπικός τελικός πρωταθλήματος της Handball Premier έγινε στο κλειστό του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια, με την ΑΕΚ να είναι πιο ψύχραιμη στα καίρια σημεία και να παίρνει τη νίκη επί του Ολυμπιακού, με σκορ 28-23. Η "Ένωση" ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και πλέον ο πρωταθλητής Ελλάδος θα βγει από τον πέμπτο τελικό, που θα γίνει στην Ηλιούπολη.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά η ΑΕΚ έδειξε τις διαθέσεις της λίγο πριν το έμπα του τελευταίου 20λεπτου, όταν προηγήθηκε για πρώτη φορά με τρία γκολ, 20-17. Ο Ολυμπιακός έμεινε μέχρι και επτά λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού στη διεκδίκηση της νίκης, όταν μείωσε σε 25-23. Όμως η "Ένωση", παρ' ότι δεν είχε τη βοήθεια του κόσμου της αφού η ΔΕΑΒ την τιμώρησε με μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών, βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με πρωταγωνιστή τον Λέμος, οχυρώνοντας την άμυνά της και μην αφήνοντας τον Ολυμπιακό, είτε ομαδικά είτε μέσω του τερματοφύλακά της, Σάλεμ, να σκοράρει.

Ο πέμπτος τελικός θα γίνει την Κυριακή, 16 Ιουνίου, σε ώρα η οποία ακόμη δεν έχει οριστεί.