Το Euro 2024 ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Γερμανία η οποία επικράτησε 5-1 της Σκωτίας στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης που ήταν και για τον πρώτο όμιλο.

Η οικοδέσποινα Γερμανία δεν είχε καθόλου άγχος κι έστειλε το πρώτο μήνυμα αναφορικά με το στόχο της κατάκτησης του Euro 2024. Το ματς έγινε στην "Αρένα Μονάχου", το γήπεδο της Μπάγερν Μονάχου

Ο Μπεκεμπάουερ και η τελετή έναρξης του Euro 2024

Μάλιστα πριν την έναρξη τιμήθηκε ο θρύλος του γερμανικού ποδοσφαίρου, Φραντς Μπεκεμπάουερ, ο οποίος απεβίωσε στις 7 Ιανουαρίου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1zz0s0oeh95)
Φυσικά εντυπωσιακή ήταν και η τελετή έναρξης του Euro 2024 και πλέον το ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό πάρτι ξεκίνησε και είναι έτοιμο να προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1zyyep6b30p)
Η Γερμανία, με την συμπαράσταση του κόσμου της πήρε τη νίκη κάνοντας ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο. Δεν άφησε τη Σκωτία να πάρει ανάσα, καθώς η μπάλα ήταν, την περισσότερη ώρα, στην μεγάλη της περιοχή.

Ο Βιρτζ το πρώτο γκολ του Euro 2024

Μάλιστα μόλις στο 10' λεπτό ο Φλοριάν Βιρτζ άνοιξε το σκορ για την Γερμανία βάζοντας και το πρώτο γκολ στο Euro 2024.  Σε ηλικία 21 ετών και 42 ημερών ο Βιρτζ είναι ο νεαρότερος σκόρερ της Γερμανίας σε EURO. Το ρεκόρ κατείχε ο Κάι Χάβερτς, ο οποίος το 2021 είχε βρει δίχτυα στο ματς ομίλων κόντρα στην Πορτογαλία

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1zz7lv4qatt)
Υπήρξε και συνέχεια καθώς στο 19ο λεπτό ο Τζαμάλ Μουσιάλα έκανε το 2-0 για τα "πάντσερ".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1zzeaj2y5ip)
Στο 24ο λεπτό ο Γάλλος διαιτητής, Κλεμέν Τουρπέν σφύριξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του ΜακΓκρέγκορ στον Μουσιάλα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Τουρπέν άλλαξε την απόφαση του δίνοντα φάουλ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1zzmipxxvsh)

Ο Χάβερτς το 3-0, αποβολή η Σκωτία

Υπήρξε και συνέχεια σε αυτό το "γεμάτο" πρώτο ημίχρονο καθώς η Γερμανία έβαλε και τρίτο γκολ, με πέναλτι του Κάι Χάβερτς στο 45'+1 ενώ η Σκωτία έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ράιαν Πόρτιους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d1zzr0yk3old)

Ο Φίλκρουγκ το 4ο γκολ της Γερμανίας

Στο δεύτερο ημίχρονο με την Γερμανία να είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της. Βέβαια δεν είχε την ίδια ένταση, αφού είχε βάλει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μετά έγιναν και οι αλλαγές από τις δύο ομάδες, ενώ η Σκωτία ήταν εμφανώς απογοητευμένη για την τροπή που πήρε ο αγώνας.

Η Γερμανία πάντως βρήκε και τέταρτο γκολ στο 68' με τον Νίκλας Φίλκρουγκ, ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο ματς, τελειώνοντας ιδανικά μια ωραία φάση

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d200e0612ta9)
Η Σκωτία κατάφερε να κάνει την πρώτη της τελική προς το φινάλε του ματς και να σκοράρει, με αυτογκόλ του Ρούντιγκερ στο 87'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d201e2prm9ix)
Η Γερμανία, όμως, είπε την τελευταία λέξη στις καθυστερήσεις με το τέρμα του Εμρέ Τσαν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d201ih9zokg1)