Η Ελβετία αδημονούσε για ένα νικηφόρο ξεκίνημα στο Euro 2024 και η ανωτερότητα της φάνηκε με το... καλημέρα! Οι Ελβετοί με πειστική εμφάνιση "λύγισαν" με 3-1 την Ουγγαρία στην πρεμιέρα τους, έδειξαν ότι "γυαλίζει" το μάτι τους και πως "διψούν" για διάκριση στην μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20m0npn62bt)
"Έλαμψε" ο Έμπισερ που μπήκε στα... παπούτσια τόσο του δημιουργού όσο και του σκόρερ, απάντησαν με τον Βάργκας οι Ούγγροι που δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι παραπάνω από το ματς και έγραψαν ιστορία με τον Σζομποσλάι ο οποίος σε ηλικία 23 χρονών έγινε ο νεότερος αρχηγός που εκπροσωπεί χώρα σε τελικά Ευρωπαϊκου πρωταθλήματος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20lq7dr6cch)

Κυρίαρχη Ελβετία στην πρεμιέρα της στο Euro 2024 με δυο γκολ στο ημίχρονο

Η Ελβετία μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, είχε τη μπάλα στα πόδια της και δεν άργησε να έρθει το γκολ αφού μόλις στο 13ο λεπτό ο Ντουά μετά από μαγική κάθετη του Έμπισερ πλάσαρε άψογα στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Το γκολ αν και ακυρώθηκε αρχικά για οσφάιντ εντέλει επικυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR και έτσι ο Ντουά πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα με το εθνόσημο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20m5gpv1ti9)
Στο 20ο λεπτό μάλιστα οι Ελβετοί είχαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους καθώς μετά από ολέθριο λάθος της άμυνας της Ουγγαρίας, ο Βάργκας βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Γκουλάτσι όμως "νικήθηκε" από τον αντίπαλο γκολκίπερ που με σωτήρια επέμβαση απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20meoy9hyuh)
Η Ελβετία είχε τα ηνία και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ το δεύτερο γκολ που αναζητούσε πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ήρθε στην εκπνοή και συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό με τον φοβερό Αμπίσερ που από σκόρερ έγινε... δημιουργός και  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με φαλτσαριστό σουτ γράφοντας το 0-2.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20muvugei8h)

Μείωσε η Ουγγαρία, "σφράγισε" τη νίκη με τον Εμπολό η Ελβετία

Η Ελβετία μπήκε... φουριόζα και στο δεύτερο μέρος και έφτασε κοντά στο 0-3 μόλις δυο λεπτά μετά τη σέντρα (47') με σουτ του Ντουά, όμως ο Γκουλάτσι είχε... απάντηση στο σουτ που επιχείρησε στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20nhci1rxo1)
Η Ουγγαρία που βρέθηκε στα... σχοινιά μετά τα δυο γκολ που δέχτηκε στο πρώτο μέρος όπου δεν κατάφερε να φανεί απειλητική και να φτάσει σε κάποια μεγάλη φάση, ήθελε ένα γρήγορο γκολ που θα μείωνε και θα την έβαζε ξανά στο... παιχνίδι και το βρήκε τον Βάργκας ο οποίος στο 66ο λεπτό έπειτα από άψογη σέντρα του Σζομποσλάι, σκόραρε με κεφαλιά για το 1-2.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20nwr6fii61)
Αν και οι Ούγγροι... άγγχωσαν ως έναν βαθμό την Ελβετία με τη μείωση του σκορ και ανέβασαν την απόδοση τους στον αγωνιστικό χώρο, οι Ελβετοί δεν πτοήθηκαν, διαχειρίστηκαν το παιχνίδι με την εμπειρία τους και το τρίτο γκολ που έψαχναν για να "κλειδώσουν" τη νίκη, το βρήκαν με τον Εμπολό ο οποίος στο 90+3' έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d20nz3hmjo8p)