Με τον... Παναθηναϊκό να παίζει το ρόλο του, η Σλοβενία πήρε ισοπαλία από τη Δανία, 1-1, στο παιχνίδι που άνοιξε τον τρίτο όμιλο για το Euro 2024. Ο Άνταμ Τσέριν ήταν ο τυπικός βιονικός χαφ που έβγαλε όλο το 90λεπτο, ο Ντάνιελ Βέρμπιτς μπήκε στο 67', αλλά τη διαφορά έκανε ο αεικίνητος Άντρας Σπόραρ, ο οποίος ήταν κομβικός ώστε οι Σλοβένοι να είναι πολύ καλύτεροι από τους αντιπάλους τους στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21mg9lkdunl)

Σλοβενία-Δανία: Ιστορικό γκολ Έρικσεν

Η Δανία ξεκίνησε με κέφια και στο 17' μπήκε ένα ιστορικό γκολ. Ο Κρίστιαν Έρικσεν κοντρόλαρε και σκόραρε με βολ πλανέ, 1.100 ημέρες μετά την καρδιακή προσβολή που υπέστη στην Κοπεγχάγη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21kwajnt6rt)

Το εντυπωσιακό γκολ του Δανού αρχηγού έφερε τη Σλοβενία σε δυσμενή θέση, ωστόσο το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετική υπόθεση.

Οι Σλοβένοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο γήπεδο και παραλίγο να φτάσουν στην ισοφάριση στο 67', αφού η κεφαλιά του Τσέριν από τη σέντρα του Σπόραρ πέρασε άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21mfqw9f54h)

Πρωτύτερα, χρειάστηκε ο Γιαν Όμπλακ να σταματήσει τον Χόιλουντ και να κρατήσει το 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21memv59lc9)

Στο 75' ο Σπόραρ έχασε μοναδική ευκαιρία, αλλά φαινόταν ότι δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει.

Στο 77', έκανε την κεφαλιά πάσα για τον κεραυνό του Σέσκο στο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21mlonumgtd)

Όμως, στο ίδιο λεπτό ο Γιάνζα με διαγώνιο σουτ που βρήκε στον Χιούλμαντ και ξεγέλασε τον Σμάιχελ, ισοφάρισε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21mhfv3z3s1)

Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού, πάντως, έχασε την τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού στο 81', όταν το σουτ του βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών της εστίας της Δανίας ύστερα από επέμβαση του Σμάιχελ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21mppfwqaih)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21msnjjekz5)

Η πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου ολοκληρώνεται με το παιχνίδι της Σερβίας με την Αγγλία (16/6-22:00)

Σλοβενία (Μ. Κεκ): Όμπλακ, Καρνίτσνικ, Ντρκούσιτς, Μπίγιολ, Γιάνζα, Στογιάνοβιτς (67' Βέρμπιτς), Τσέριν, Έλνσικ (76' Τσέλαρ), Μλάκαρ (76' Μιάκαρ), Σπόραρ, Σέσκο.

Δανία (Κ. Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Μπα, Χιούλμαντ, Χόιμπιεργκ (84' Νόργκααρντ), Κρίστιανσεν (79' Μιέλερ), Έρικσεν, Βιντ (83' Ντόλμπεργκ), Χόιλουντ (83' Πόουλσεν).