Από την πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018, εκείνο το 2-1 επί της Τυνησίας με το γκολ του Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις, έχει να υπάρξει τόσο λίγο πειστική η Αγγλία όσο στην πρεμιέρα της στο Euro 2024 με τη Σερβία, στο Γκελζενκίρχεν. Η νίκη, πάντως, με σκορ 1-0, ήρθε. Παρ' όλα αυτά, το παιχνίδι στον πρόλογό του είχε ξύλο, συλλήψεις, αλλά και έλλειψη σεβασμού στην ανάκρουση των εθνικών ύμνων των δύο ομάδων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21o9vx2sdap)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21obj784bc9)

Οι Άγγλοι δεν άφηναν, σε καμία περίπτωση του παιχνιδιού, την αίσθηση της ανώτερης ομάδας, ωστόσο στη μία φάση που έπρεπε, βρήκαν το γκολ που αποδείχθηκε της νίκης.

Η σέντρα του Μπουκαγιό Σάκα με το δεξί στο 13' βρήκε τον επερχόμενο Τζουντ Μπέλιγχαμ στο ύψος της μικρής περιοχής και εκείνος με κεφαλιά κεραυνοβόλησε τον Πρέντραγκ Ράικοβιτς για να πετύχει ό,τι έμελλε να είναι το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε το τέταρτο γκολ του σε 30 συμμετοχές με την Εθνική.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21odiwvfik9)

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε με την Αγγλία να μην είναι τρομακτική, όμως να μην απειλείται κατά το δέον. Στο 20', βέβαια, ο Μίτροβιτς, που ήταν ο ένας από τους δύο φορ που χρησιμοποίησε μαζί ο "Πίξι" Στόικοβιτς, θα μπορούσε να ισοφαρίσει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21op4subxlt)

Οι Άγγλοι απάντησαν με τον Κάιλ Γουόκερ στο 25', όμως ο δεξιός φουλ μπακ της Μάντσεστερ Σίτι έκανε... σουτ-μεταβίβαση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21ov9ny92c1)

Σερβία-Αγγλία: Απείλησαν οι Σέρβοι

Οι Σέρβοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ήδη από το 43', ο Στόικοβιτς εμπιστεύθηκε τον Φιλίπ Μλαντένοβιτς του Παναθηναϊκού αντί του τραυματία Φιλίπ Κόστιτς.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21p0j2zfwnt)

Ο Μλαντένοβιτς έκανε τη διαφορά, μπορούσε μάλιστα να σκοράρει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21pxiwm937l)

Το σίγουρο είναι ότι οι Σέρβοι έγιναν πιο απειλητικοί από τα αριστερά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21pz8lotshd)

Πάντως, η Αγγλία είχε την ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κέιν να βρίσκει με κεφαλιά το δοκάρι στο 77', ύστερα από σέντρα του Τζάροντ Μπόουεν. Ο Ράικοβιτς βρήκε την μπάλα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21q2ts1kps1)

Οι Σέρβοι ανταπέδωσαν, αλλά ο Πίκφορντ έπιασε το σουτ του Βλάχοβιτς στο 84'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21qg8zqv4u9)

Το πανόραμα του τρίτου ομίλου στο Euro 2024

Τα αποτελέσματα: Σερβία-Αγγλία 0-1, Σλοβενία-Δανία 1-1.
Η βαθμολογία (σε ένα παιχνίδι): Αγγλία 3 (1-0), Δανία 1 (1-1), Σλοβενία 1 (1-1), Σερβία 0 (0-1).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d21qjxsojg55)