Η Τουρκία έφτασε στην πρώτη νίκη της στο Euro 2024, με το 3-1 επί της Γεωργίας, σε ένα εκπληκτικό θρίλερ υπό καταρρακτώδη βροχή στο Ντόρτμουντ, που προσυπέγραψε το κορυφαίο παιχνίδι της διοργάνωσης ως τώρα. Μόνο στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, η ευκαιρία της Γεωργίας με το σωτήριο κόψιμο του Ακαϊντίν που έφερε το γκολ του Κερέμ σε κενό τέρμα, ήταν η πιο συναρπαστική στιγμή του Euro 2024 έως τώρα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23c7j1rd72p)

Βεβαίως, στην αναμέτρηση έκλεψε την παράσταση το φαινόμενο Αρντά Γκιουλέρ, ο 19χρονος της Ρεάλ Μαδρίτης, που ζωγράφισε με το αριστερό του τον αγωνιστικό χώρο του "Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ" και έβαλε ένα απίθανο γκολ στο 65', για να βάλει την Τουρκία μπροστά στο σκορ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23az4dcu8sx)

Το παιχνίδι φαινόταν ότι είχε να δώσει πράγμα. Η Τουρκία ξεκίνησε απέναντι σε μία αντίπαλο που έπαιξε το πρώτο παιχνίδι της σε Euro και έπρεπε να περάσει ένα διάστημα άγχους. Το εκμεταλλεύτηκε και είχε την πρώτη ευκαιρία, με ένα δοκάρι από σουτ του Αϊχάν στο 10'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d239wba4o2gp)

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, και παρ' ότι ο Μεκβαμπισβίλι θα ήταν πολύ τυχερός αν σκόραρε, η Γεωργία έδειξε ότι μπορεί να είναι απειλητική.

Όμως, ήταν η Τουρκία που άνοιξε το σκορ, με το απίστευτο βολ πλανέ του Μουλντούρ στο 25'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23a54lr1fy1)

Μάλιστα, ελάχιστα αργότερα η μπάλα... χάθηκε, ο Γιλντίζ σκόραρε το δεύτερο, αλλά ήταν μισό παπούτσι μπροστά από τους αμυντικούς της Γεωργίας και ο VAR έδειξε πως ήταν ακάλυπτος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23adncx6gap)

Η Γεωργία έδειξε ότι δεν θα παρατούσε το ματς. Επανήλθε και ισοφάρισε στο 32', με ωραία προσπάθεια του Κοτσαρασβίλι και πλασέ του Μικαουτάτζε στην κίνηση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23ahfnt6gxt)

Σχεδόν τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Γεωργιανός επιθετικός έφτασε μια ανάσα από το 2-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23ajbi7mhs1)

Euro 2024, Τουρκία-Γεωργία: Το άστρο του Γκιουλέρ

Έπειτα ήρθε το γκολ του Αρντά Γκιουλέρ, που έβαλε τους Τούρκους ξανά στη θέση του οδηγού. Το παιχνίδι, βεβαίως, δεν είχε κριθεί.

Στο 70' ο Κοτσορασβίλι, ένας από τους κορυφαίους Γεωργιανούς στο ματς, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23blhqtwsft)

Στο 87' η Τουρκία είχε την ευκαιρία να "κλειδώσει" το παιχνίδι με την κεφαλιά του Γιαζίτζι, αλλά απέκρουσε ο Μαμαρντασβίλι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23cae19ifpt)

Έτσι, ήρθε το φινάλε με την εντυπωσιακή φάση που οι Γεωργιανοί βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Ακαϊντίν, που έπαιξε στον Παναθηναϊκό το δεύτερο μισό της περασμένης περιόδου, έγινε... εθνικός ήρωας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d23c8vsvako9)

Το γκολ του Ακτούρκογλου μπήκε σε κενή εστία.