Η Γερμανία ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Euro 2024, επικρατώντας με 5-1 στη πρεμιέρα της την Σκωτία. Στη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου αντιμετώπισε την Ουγγαρία που μπήκε με το.. αριστερό στη διοργάνωση, χάνοντας με 3-1 από την Ελβετία.

Τα "πάντσερ" ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ, χάρις σε γκολ του Μουσιάλα στο 22ο λεπτό, με τους Ούγγρους να έχουν παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης για φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανία βρήκε πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση της και σφράγισε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο, χάρις σε γκολ του Ιλκάι Γκούντογκαν στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Euro 2024

Κυρίαρχη Γερμανία - Έχασε τις ευκαιρίες της για γκολ η Ουγγαρία

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Γερμανούς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να χάνουν σπουδαία ευκαιρία να προηγηθούν με τον Κάι Χάβερτζ να κερδίζει τη μπάλα, αλλά να αστοχεί εξ' επαφής στο τετ α τετ απέναντι στον τερματοφύλακα της Ουγγαρίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d244hokf3o7d)
Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν με τα "πάντσερ" να ψάχνουν ευρηματικούς τρόπους να σκοράρουν. Σε μία από τις προσπάθειες τους, ο Κρόος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους Μαγυάρους αλλά η κομπίνα του με τον Άλντρχ δεν κατέληξε τελικά στα δίχτυα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d244oxthawm1)
Το γκολ τελικά δεν άργησε να έρθει για την Γερμανία, με τον Μουσιάλα να εκμεταλλεύεται την ασυνεννοησία στην άμυνα της Ουγγαρίας και από κοντά στο 22ο λεπτό έγραψε το 1-0 για την ομάδα του, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για φάουλ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d244t23r5q5l)
Τη δίκη τους ευκαιρία είχαν τέσσερα λεπτά αργότερα οι Μαγυάροι, με τον Σζομποζλάι να εκτελεί εξαιρετικά το φάουλ, αλλά ο Μάνουελ Νόιερ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του, με το 1-0 να παραμένει τελικά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d244zw66hcy1)

Καθάρισαν τη νίκη οι Γερμανοί και έκαναν το 2/2 στο Euro 2024

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί μπήκαν με το... μαχαίρι στα δόντια και έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους, έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε σαφές προβάδισμα νίκης, αλλά οι Κρόος και Γκούντογκαν δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d245m581xkqh)
Πολύ κοντά στο 1-1 έφτασε ξανά η Ουγγαρία, γιατί παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν τη μπάλα στα πόδια τους, άφηναν χώρους πίσω, με τον Βάργκα να πιάνει την κεφαλιά αλλά να πηγαίνει ελάχιστα πάνω από την εστία του Νόιερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d245zow0zxfd)
Ότι δεν κατάφερε στη φάση του 55ου λεπτού ο ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα, το πέτυχε 12 λεπτά αργότερα, εκμεταλλευόμενος την εντυπωσιακή κυκλοφορία μπάλας και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d2467kyuj7dl)

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Τα, Ρούντιγκερ, Μίτλεσταντ, Κρόος, Άλντριχ (72' Τσαν), Βιρτζ (58' Σανέ), Μουσιάλα (Φουλγκριχ), Γκούντογκαν (84' Ουντάφ), Χάβερτζ (58' Φούλκρουγκ)

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Νταρντάι, Μπόλα (75' Άνταμ), Νάγκι (64' Κλέινσχέισλερ), Σάφερ, Κέρκεζ (75' Ζ. Νάγκι), Σάλαϊ (87' Κσορμπόθ), Σζομποσλάι, Βάργκα(87' Γκάζνταγκ)