Συνεχίζονται οι εξαιρετικές εμφανίσεις και τα μετάλλια για την ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου του Βελιγραδίου, με τον Δημήτρη Μάρκο να τερματίζει στη δεύτερη θέση στον τελικό των 800μ. ελεύθερο, κάνοντας μάλιστα πανελλήνιο ρεκόρ.

Αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου ο Δημήτρης Μάρκος

Το τρίτο της μετάλλιο μέσα σε ελάχιστες ώρες πανηγύρισε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου του Βελιγραδίου, καθώς μετά το αργυρό του Απόστολου Σίσκου και το χάλκινο της Άννας Ντουντουνάκη, ήταν η σειρά του Δημήτρη Μάρκου να ανέβει στο βάθρο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στον τελικό των 800μ. ελεύθερο και με χρόνο 7:48.59 κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο, διαλύοντας μάλιστα το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ της Ντόχα που ήταν στο 7:49.97.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d246mfy5jlrd)
Παρά το γεγονός πως δεν ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, ο Δημήτρης Μάρκος ανέβασε στη πορεία ρυθμούς και κατάφερε να ξεπεράσει τους αντιπάλους του, δηλώνοντας κιόλας πως: "Χαίρομαι για το χρόνο, πλησιάζω τους κορυφαίους αθλητές στον κόσμο"

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d247k1hq3mix)